O měnové reformě z roku 1953 se dodnes říká, že to byla loupež za bílého dne
Počátkem 50. let 20. století ovládali Československo komunisté a poválečné ekonomice se stále příliš nedařilo. Lidé měli stále větší úspory, protože peníze nebylo za co utrácet.
Vedení státu se proto rozhodlo provést radikální měnovou reformu. Ještě 29. května 1953 prezident Antonín Zápotocký veřejně ujišťoval, že nic takového nehrozí, o den později však nastal pravý opak. 1. června pak začala výměna starých peněz za nové.
Základní poměr byl 5 : 1, to ovšem platilo jen u hotovosti do 300 korun. Pak už byl kurz 50 : 1. Stát seškrtal nuly také na bankovních kontech a část peněz, kterou na účtech lidem zablokoval už v roce 1945, zabavil bez náhrady.
Dodnes se o měnové reformě z roku 1953 říká, že to byla loupež za bílého dne. Finanční zemětřesení pochopitelně vyvolalo vlnu protestů a dokonce i stávek. Nejsilnější byly v Plzni, ovšem i tam bezpečnostní složky odpor potlačily a tvrdě potrestaly.
Měnová reforma měla ve výsledku demoralizační efekt – lidé ztratili motivaci k vyšším výdělkům a vlastním úsporám.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.