O něco složitěji shání letos studenti brigády na letní prázdniny. Zaměstnavatelé jich totiž nenabízí tolik jako v minulých letech

18. červen 2024 11:06

Za necelé dva týdny začínají letní prázdniny a mnozí studenti shání možnosti přivýdělku. Letos je pro ně ale hledání brigády o něco náročnější než obvykle. Nabídek totiž ubylo. Mnozí zaměstnavatelé šetří, situaci jim taky komplikuje novela zákoníku práce.

„Máme tady bar s kuchyní, venkovní bar, zmrzlinu, grill, loděnici. Navíc je potřeba uklízet celý ten velký areál, o který se staráme,“ vyjmenovává provozní areálu olomoucké Poděbrady Josef Polzer, kde všude během hlavní letní sezony pomáhají brigádníci.

Nábor tu spustili už na jaře, zájemci se ale ještě hlásit můžou. „Tým na léto máme docela stabilizovaný, ale samozřejmě hledáme nějaké náhrady, takže ještě teď máme nějaké pohovory,“ dodává Polzer.

Právní změny jako přítěž pro zaměstnavatele

Stejně jako další zaměstnavatelé, i tady si letos musí poradit s novými pravidly pro pracovníky na dohodu, která stanovuje novela zákoníku práce. Pro Josefa Polzera je komplikací fakt, že musí brigádníkům nově aspoň tři dny předem rozvrhnout práci, což je v provozu závislém hlavně na počasí problém. Tím dalším je i náročnější administrativa. „ Administrativa se zvyšuje, musíme si na to přistoupit, dát to do naší práce a počítat s tím,“ konstatuje.

Další novinkou je u takzvaných dohodářů i nárok na dovolenou po odpracování určitého počtu hodin nebo nárok na příplatky za práci o víkendech a svátcích. I to je jeden z důvodů, proč letos někteří zaměstnavatelé nabírají jenom nezbytně nutné počty brigádníků.

„Od některých zaměstnavatelů máme zpětnou vazbu, že po změně právních předpisů, které se týkaly dohod o provedení práce nebo pracovní činnosti, se je snaží co nejvíce omezit,“ říká analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Trend Potvrzuje taky Kateřina Brussová z olomoucké pobočky personální agentury Grafton Recruitment. Nabídka brigád je podle ní letos nižší odhadem o 15 až 20 procent. Důvodem ale nejsou jenom změny v zákoníků práce.

Když jsou dovolené, firmy se snaží řešit záskoky svými zaměstnanci.
Kateřina Brussová z personální agentury Grafton Recruitment

„Firmy stagnují kvůli současné ekonomické situaci, která už se táhne od covidu a dál. Snaží se co nejvíce ušetřit, takže když jsou dovolené, tak se snaží řešit záskoky svými zaměstnanci formou přesčasových hodin a podobně,“ zmiňuje Brussová.

Co se týče mezd, oproti loňsku se podle Brussové výrazně nezměnily. V Olomouckém kraji si brigádníci můžou přijít v průměru na 150 až 180 korun za hodinu.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio