Občas je to detektivní práce, říká o své profesi člen Horské služby Jeseníky Roman Fišnar
Činností, které záchranáři provádějí, je hodně. Zvládnout musejí lezecké techniky, zdravotnický výcvik, místopis, vyhledávání v lavinách, lyžování, lezení na ledu nebo základy meteorologie. A každý rok projít fyzickými prověrkami.
„Musíme být v dobré kondici, protože nezasahujeme jenom na sjezdovkách, kam se dá pohodlně dojet na čtyřkolce nebo skútru. Občas je potřeba si nazout lyže a vybavení si hodit na záda, nebo ho táhnout,“ vysvětluje záchranář ze střediska v Koutech nad Desnou. „Z poslední doby považuju za svůj nejlepší zásah úspěšnou resuscitaci pod Dlouhými stráněmi,“ vzpomíná.
Pochlubit se Roman Fišnar může nedávným vítězstvím na špičkově obsazeném mezinárodním závodu Dolomiti Rascue Race. Společně s Pavlem Ondráškem, Jakubem Fabiánem a Janem Hepnarem na patnácti kilometrové trati plnili náročné technické disciplíny. „Skvěle jsme si jako tým sedli,“ pochvaluje si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.