Občas je to detektivní práce, říká o své profesi člen Horské služby Jeseníky Roman Fišnar
Činností, které záchranáři provádějí, je hodně. Zvládnout musejí lezecké techniky, zdravotnický výcvik, místopis, vyhledávání v lavinách, lyžování, lezení na ledu nebo základy meteorologie. A každý rok projít fyzickými prověrkami.
„Musíme být v dobré kondici, protože nezasahujeme jenom na sjezdovkách, kam se dá pohodlně dojet na čtyřkolce nebo skútru. Občas je potřeba si nazout lyže a vybavení si hodit na záda, nebo ho táhnout,“ vysvětluje záchranář ze střediska v Koutech nad Desnou. „Z poslední doby považuju za svůj nejlepší zásah úspěšnou resuscitaci pod Dlouhými stráněmi,“ vzpomíná.
Pochlubit se Roman Fišnar může nedávným vítězstvím na špičkově obsazeném mezinárodním závodu Dolomiti Rascue Race. Společně s Pavlem Ondráškem, Jakubem Fabiánem a Janem Hepnarem na patnácti kilometrové trati plnili náročné technické disciplíny. „Skvěle jsme si jako tým sedli,“ pochvaluje si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?