Oblečení pro trpělivé. V Regionálním muzeu v Litomyšli mají k dobovým kostýmům návod
Na náměstí v Litomyšli se v minulosti pravidelně konaly trhy. Kdo by si atmosféru konce 19. století chtěl připomenout, může se vydat do místního Regionálního muzea, kde je připravena zajímavá interaktivní expozice, ve které se můžete všeho dotýkat, leccos si vyzkoušet a dokonce se i převléknout.
V Převlékárně visí na ramínkách jednotlivé kusy dobového oblečení: sukně, haleny, pláště, ale také klobouky, střevíce, vycházková hůl či paraple. Dospělí i děti si můžou vybrat, zda se přestrojí za Ferdinanda, Magdalenu, Quida nebo Celestýnku z města, anebo za Ondřeje, Apolenu, Matěje a Stázičku z vesnice.
Ovšem obléknout se do dobového kostýmu není úplně jednoduché, a proto mají v muzeu připravenou nápovědu. Aby návštěvníci nesáhli po špatném kusu, je u každé postavy podrobný návod, jak na to. A dokonce ve verších.
Dozvědí se tak například, že újezdský rychtář Ondřej mohl coby ženatý muž nosit klobouk a plášť. „Za prvé – košilka je sněhobílá, jak mi milá naškrobila, za druhé – obleč sobě kalhoty, čekají tě roboty, za třetí – na košili vestu zlatem vyšívanou, v tom našem kraji bruslek nazývanou,“ vyzývá návštěvníky popisek u jednoho z obleků.
Šatna Převlékárny je schována za vyklápěcí stěnou, která zároveň slouží jako ilustrační pozadí pro fotografování. Nastrojení návštěvníci si proto mohou pořídit unikátní fotografie z litomyšlské podsíně, jakoby skutečně navštívili výroční trhy na konci 19. století.
Račte vstoupit
Zároveň je v litomyšlském muzeu připravena úžasná expozice nazvaná Račte vstoupit, která baví děti i dospělé. Jde o zmenšeninu místního náměstí. Jednotlivé domečky se dají otvírat. Uvnitř představují sami sebe slavní občané Litomyšle. Magdalena Dobromila Rettigová schovala pod pokličky své nejslavnější recepty. Quido Šimek, litomyšlský kupec, sběratel a velký humorista, zase dává nahlédnout do svých sbírek a astronom Zdeněk Kopal má ve svém domku ukrytý dalekohled.
Na vnitřních stranách otevíracích domků jsou kvízové otázky, které prověří, jak pozorně návštěvník muzeem prošel. Julius Mařák byl skvělý malíř, co ještě ale kromě malování bravurně ovládal? Nevíte? Pro odpověď musíte do Regionálního muzea v Litomyšli. Nebudete litovat.
V přízemí mají také skvěle vybavenou hernu pro děti. Pokud je prohlídka přestane bavit, mohou je rodiče nechat v herně a sami si projít zbytek muzea. Za vidění například stojí staré kresby zaniklých řemesel nebo osobní předměty slavných rodáků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Rusko použilo při útoku na Kyjev raketu z KLDR, tvrdí Zelenskyj. ‚Společně zabíjejí a ničí životy,‘ uvedl
-
‚Dostal bych bonus, pokud propustím Moravce.‘ Šéf ČT kritizuje výzvu k jeho odvolání, rada ho prý vydírá
-
Štáfek: Pro humor snesu i bolest. Třetí díl Vyšehradu je to poslední, co nás s Lavim čeká