Obyvatelé Chomoutova jsou nespokojení s protipovodňovou ochranou. Co žádají po vedení Olomouce?
Lidé z olomoucké městské části Chomoutov požadují po radnici investici do protipovodňové ochrany svých domů. Velká voda čtvrť zaplavila naposledy v půlce září. Po zástupcích města Chomoutovští chtějí, aby práce začaly už příští rok. Podle úředníků magistrátu to ale tak rychle nepůjde.
„Hráz přetekla a všechna ta voda vytekla na ty lidi tam dole. Takže někteří lidé měli bohužel metr vody v domech, zhruba kolem 30 baráků tady v okolí bylo hodně těžce poškozeno vodou,“ ukazuje u mostu přes řeku Moravu nejkritičtější místo Chomoutova předsedkyně komise této čtvrti Barbara Pašková.
Při poslední povodni se sama také stala zajatcem velké vody. Strach mají obyvatelé Olomouce-Chomoutova pořád. A tak by chtěli aspoň vědět, co se kolem protipovodňové ochrany děje. „Byli bychom hrozně rádi, kdyby se protipovodňové opatření, která se začala budovat ve městě, přesunula i na nás,“ uvádí Pašková.
Prvotní plány už po povodních v roce 1997
Chomoutov leží nedaleko lužních lesů Litovelského Pomoraví, z druhé strany jsou nekonečná pole. První protipovodňová opatření se začala plánovat po povodních v roce 1997. Ukázaly se ale nedostatečné a příliš drahé.
A tak v roce 2009 vznikla studie zaměřená přímo na Chomoutov. Spolu s hrází navrhuje i obtokových kanál, který by zvládl přibližně padesátiletou povodeň. To by podle vedoucího odboru ochrany olomouckého magistrátu Jana Langra mohlo stačit na průtoky z letoška i z roku 2006.
„Bavíme se o prvotních odhadech ve výši 500 milionů. Je možné, že tam budou přírodně blízká opatření, takže potom budeme koncept protipovodňové ochrany trošičku upravovat podle vypsaných dotačních programů. Ale to bohužel Olomouc neovlivní“ říká Langr.
Jak dlouho to všechno může trvat, se Langr neodvažuje odhadovat. „Projektanti musí vyrazit do terénu, zaměřit, udělat majetkoprávní mapu a vstoupit do jednání s vlastníky pozemků. Jde o to, jak k tomu vlastníci pozemků přistoupí. Technicky se to dá vybudovat za pět let, ale pokud budou složité majetkoprávní vztahy, tak to můžeme budovat třeba i deset let,“ varuje Langr, podle kterého ale Chomoutovští nikdy nebudou mít před vodou stoprocentní ochranu.
Barbara Pašková potvrzuje, že si většina z nich uvědomuje, že žijí v záplavové oblasti. „Domy tady pojistit nejdou. Je těžké to říct nahlas, ale opravdu by si lidi měli uvědomit, že tady žijeme v záplavové oblasti, že to může přijít a musíme se na to připravit. Druhá věc je, že město by pro to mělo něco udělat, aby se to ochránilo lépe,“ myslí si Pašková.
Město plánuje veřejné projednání protipovodňové ochrany Chomoutova v nejbližších týdnech.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Voda v Olomouci Chomoutově se vylila do některých ulic, na Nových Sadech zaplavila úsek silnice
Hladina řeky Moravy v Olomouci-Nových Sadech dnes stagnuje. Okolo desáté hodiny měla 488 centimetrů, což je zhruba půl metru nad stavem ohrožení.
-
V Litovli už v voda klesá, stoupá naopak v pondělí večer v Chomoutově
V olomoucké čtvrti Chomoutov voda z řeky Moravy vystoupala nad výšku hrází. Uzavřena je silnice mezi Chomoutovem a Štěpánovem, i úseky ve městě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu