Od hradu Lukova se můžete vydat ke skalnímu útvaru Králky. Do kamene vytesané posezení láká i dnes
Obec Lukov na Zlínsku s necelými dvěma tisíci obyvateli se pyšní hradem, který patří k nejstarším na Moravě. V roce 2016 byl vyhlášen nejlépe opravenou památkou roku. Při jeho návštěvě se ale nemusíme spokojit pouze s prohlídkou romantické hradní zříceniny. Můžeme se vydat i k nedalekému zajímavému skalnímu útvaru jménem Králky.
Skály Králky jsou chráněnou přírodní památkou a dojít k nim můžete po zelené turistické značce. Od lukovského hradu vás k nim dovede lesní cesta, dlouhá přibližně tři sta metrů. Mohutné skály jsou tvořené pískovci a slepenci. Největší skalní blok je dlouhý 38 metrů a vysoký 10 metrů.
„Králky jsou opředené mnoha pověstmi. Jedna z nich říká, že se tady potkali tři králové, a proto se skály jmenují Králky,“ vysvětluje správce lukovského hradu Jiří Holík. K vytesaným sedačkám na největší skále se váže pověst, že zde zasedalo lovčí právo. „Na tomto místě měli soudit pytláky, kterých bylo v lukovských lesích plno,“ vysvětluje správce. V 19. století bylo toto místo oblíbeným výletním cílem šlechtického rodu Seilernů ze zámku Lešná.
V minulosti byl ze skal krásný výhled do údolí a do dalekého okolí. Dnes výhledu bohužel brání vzrostlé stromy. Přírodní památka Králky není nijak velká. Za skalními bloky se nachází už jen třináct metrů hluboká propast.
Výlet na hrad Lukov a blízké skály Králky ale rozhodně stojí za to. Strávíte příjemný čas v romantickém prostředí, občerstvit se můžete v Hospůdce na Hradě a pro děti je připraveno hezké lesní hřiště.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.