Unikátní tropické ještěrky a žáby si můžete prohlédnout v pavilonu ZooExpo liberecké zoo
Liberecká zoologická zahrada vytvořila v jednom ze svých nejnovějších pavilonů ráj pro milovníky exotických ještěrů a žab. Sedm z deseti terárií ještěrů obývají gekoni z tropických oblastí celého světa od Madagaskaru po Vietnam, které se objevují v zoologických zahradách zřídka. Další terária obývají různé druhy tropických žab, jejichž původní domovinou jsou deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky, Austrálie, Madagaskar či Nová Guinea.
Většina terárií se na první pohled zdá bez obyvatel. Jsou to totiž mistři kamufláže. Najdou se ale i výjimky viditelné na první pohled. Například kriticky ohrožený gekon modrý nebo poměrně nedávno objevený gekon psychedelický. „Hodně lidí si myslí, že jsou terária prázdná, ale když se spolu podíváme pozorně, uvidíme skoro všechny druhy. Je to opravdu jenom o tom se na chvilku zastavit a pozorně se zadívat,“ říká zooložka a kurátorka chovu plazů a obojživelníků Petra Hnidová.
Mistrem kamufláže je třeba ploskorep henkelův, noční a stromový druh gekona, který se vyskytuje jen na několika místech na Madagaskaru, a který napodobuje kůru stromu. „Samička je šedohnědá a pruhatá, sameček je víc do hněda a kropenatý,“ napovídá Petra Hnidová jak je v expozici najít. V dalších teráriích sídlí tři druhy felsum z Madagaskaru, karibský ještěr anolis mramorovaný nebo jeden z největších a nejbarevnějších chameleonů světa – chameleon pardálí.
Druhou terarijní stěnu v pavilonu ZooExpo obývají malé i velké, denní i noční exotické žáby. „Z právě pózujících pralesniček jsou nejvzácnější asi pralesničky drobné. Nově máme pár, takže když se návštěvníci přijdou podívat, tak uvidí krásně červeně zbarveného samečka, který hodně a často kváká, a oranžově zbarvenou samičku,“ ukazuje chovatelka. Pozornost přiláká i jejich příbuzná, modrá pralesnička azurová. Ty v liberecké zoo úspěšně rozmnožují a o rozmnožování se pokouší i u dalších chovaných druhů.
Všechna chovná zařízení v pavilonu jsou vyrobena na míru svých obyvatel. Kvalitní klimatické podmínky zajišťuje kombinace imitací skal a stromů s živými tropickými rostlinami a mechy. V teráriích jsou rosící trysky, ventilátory a LED osvětlení s UVB výbojkami a vše je řízeno tak, aby se vytvořené podmínky co nejvíc blížily podmínkám přírodním. Pro lepší odhalení méně výrazných druhů je na každém teráriu nálepka s podobou jeho obyvatel a piktogramy znázorňujícími, kde je lze v teráriu najít.
V expozici tropických ještěrek a žab si přijdou na své i milovníci exotických rostlin, mohou tam vidět třeba kvetoucí orchideje. Každopádně pavilon ZooExpo stojí za delší zastávku než jen rychlé proběhnutí, abyste odhalili mistry kamufláže obývající místní terária. Velkým lákadlem, kdy ještěrky a žáby určitě uvidíte, je jejich krmení. Například pralesničky krmí v pondělí, středu a pátek v 12:30 a ve středu dostávají gekoni kašičky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.