Od Pradědu na Hanou

7. únor 2012

Ve středu 8. února nás Mirek Kobza v pravidelné rozhlasové pohlednici Od Pradědu na Hanou zavede nejen do malebné krajiny Malé Hané kolem Jevíčka, ale podíváme se také do historie. Konkrétně se vydáme do poněkud temného období let 1938 - 1942 kdy se českému národu nežilo moc dobře. Právě v té době se nedaleko Jevíčka začalo se stavbou ambiciozní dopravní stavby, která své stopy v krajině nechala dodnes i když nikdy nebyla dokončena. Místní ji dodnes říkají Hitlerova dálnice.

Průmyslové objekty, které byly mnohdy vybudovány již v předminulém století mohou být i dnes poučné z hlediska účelnosti stavby i využití zdrojů, které jejich majitelům a stavitelům poskytovala krajina kolem. To je i příklad textilní továrny v Sudkově, odkud budeme vysílat ve čtvrtek 9. února a odkud vám také nabídneme rozhlasovou pohlednici.

Sudkov - továrna

Vidnava je půvabné město na polských hranicích, které se dnes potýká například s velkou nezaměstnaností. Před sto lety zde existovalo několik středních a dokonce i vysoká škola. Nahlédnout do těchto stránek historie Vidnavy vám pomůže i páteční putování Od Pradědu na Hanou.

Vidnava - gymnaziální kostel sv. Františka
autor: kbz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.