Od prosince platí přísnější pravidla pro vjezd do pěší zóny v historickém centru Olomouce. Řidiči si ale zvykají pomalu
Od prosince loňského roku platí v historickém centru Olomouce přísnější pravidla pro vjezd do pěší zóny. Opatření se týká Horního náměstí a přilehlých ulic. Přestože o změnách byli řidiči informováni již v listopadu, mnoho z nich se s novými pravidly zatím nedokáže vypořádat. Měsíční bilance přestupků není podle městské policie příznivá.
Jednou ze skupin, které nové omezení zasáhlo nejvíce, jsou kurýři s rozvážkou jídla. „Nevěděl jsem to, nikde to nebylo,“ uvedl mladý kurýr Dominik s tím, že o zákazu v prvních dnech neměl ani tušení. Jeho kolega Radek dodává: „Vyměnili značky, a kdybychom se takhle nerozdělili informace na internetu, tak to ani nevíme.“
Hlavní komplikací je podle kurýrů nemožnost zaparkovat přímo u restaurace, odkud rozvážejí jídlo. „Musíme chodit pěšky. Tak kde zaparkovat? Protože my stojíme tady, a přitom tady vůbec nemůžeme parkovat. Já jsem třeba včera dostal pokutu 200 korun,“ popsal situaci Radek.
Přesto Radek chápe důvody, které k přísnějším pravidlům vedly. „Já zase třeba chápu, že to je prostě historické centrum a těch kurýrů je tady hodně. Je nás tady jak mravenců.“
Nová pravidla pro vjezd
Cílem zpřísnění je zklidnit centrum města. V současnosti mohou do pěší zóny vjíždět taxikáři pouze v čase od 18:00 do 11:00 hodin, zásobování má povoleno vjezd do 9:00 hodin. Zcela zakázán je provoz označovaný jako „potraviny“, tedy například kurýři rozvážející obědy z restaurací.
Strážníci řeší stovky přestupků
Podle mluvčího městské policie Petra Čunderleho řidiči často tvrdí, že si změn nevšimli. „V prosinci, kdy ta změna platí, jsme na Horním náměstí a v přilehlých ulicích zaznamenali 257 přestupků. Loni ve stejném období jich bylo jen 74,“ uvedl Čunderle.
Přesto se městská policie snaží řidiče hlavně informovat a předejít opakovaným přestupkům. „Během listopadu jsme řidičům, které pravidelně potkáváme, říkali, že nějaká změna bude. Samozřejmě každý případ řešíme individuálně – od domluvy, přes pokutu, až po oznámení správnímu orgánu,“ dodal Čunderle.
Kamery místo strážníků
V současnosti přestupky hlídají strážníci. Radní však plánují do budoucna instalaci kamerového systému, který by umožnil pokuty vymáhat přímo na základě kamerových záznamů. Zavedení kamer by mělo přispět k efektivnějšímu vymáhání pravidel a k dalšímu zklidnění dopravy v centru města.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura: Rozpočty naší vlády vždy dopadly lépe, než se čekalo. Na vnější šoky jsme reagovali dobře
-
Extraligový duel mezi Pardubicemi a Litvínovem skončil předčasně. Na tribuně zemřel fanoušek
-
Meta přechází od factcheckingu ke Community Notes. ‚Je to krok zpátky,‘ varuje koordinátor Demagogu
-
Hamás pocítí peklo, pokud nepropustí rukojmí, slíbil Trump. Chce také ekonomickou silou připojit Kanadu