Od půlnoci přestala platit omezení pohybu na Slovensko, lidé mohou opět volně cestovat

4. červen 2020

Nový slovenský premiér Igor Matovič to společně s českým předsedou vlády Andrejem Babišem z hnutí ANO oznámil při své první oficiální návštěvě Česka. Co to znamená pro lidi, kteří se kvůli koronavirové pandemii několik měsíců nedostali domů, na to se ptala Zora Ježková slovenské studentky žijící v Olomouci.

Lucia Brisudová, studentka doktorandka z olomoucké přírodovědecké fakulty, která v Olomouci žije už 6 let, nebyla několik měsíců doma na Slovensku. Na vině jsou opatření kvůli koronavirové pandemii. Dnes dopoledne ale premiéři obou zemí, tedy Česka a Slovenska oznámili, že od půlnoci už žádná omezení pro obyvatele obou zemí nebudou platit a lidé budou mít možnost opět volně cestovat.

autoři: zos , bzz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.