Olomouc zpřísňuje pravidla pro provoz na Horním náměstí. Od prosince omezí především taxíky a dopravní obsluhu
Pravidla pro vjezd do pěší zóny na Horním náměstí v Olomouci budou od prosince přísnější. Radnice chce v historickém centru zklidnit dopravu. Omezení se týkají především taxikářů, kratší dobu pro vjezd budou mít také vozy zásobování.
„Auta by sem vůbec neměla jezdit,“ je přesvědčený pan František, který nakupuje v jednom z obchodů na Horním náměstí. Přikyvuje i paní Jiřina: „Doprava na náměstí by se měla trochu omezit,“ říká.
Čtěte také
Podle nové úpravy od 1. prosince můžou taxíky na Horní náměstí jezdit mezi 18:00 a 11:00, dřív to bylo po celý den. Dopravní obsluha včetně zásobování prodejen může na Horní náměstí vjíždět od 18:00 do 9 hodin.
Z povolení k vjezdu na Horní náměstí město vyřadí režim nazvaný „potraviny“, který teď povoluje vjezd s automobilem mezi 12:00 a 14:00. Olomoučtí radní tak chtějí zklidnit dopravu v pěší zóně.
„Opravdu už se nám dělo to, že nám na náměstí vjížděli jak rozvozy potravin, tak takové ty rozvozy pro restaurace, ale taky taxi služby bez toho, že by vezli zákazníka. Prostě zkracovali si cestu přes náměstí,“ potvrzuje náměstkyně primátora Miroslava Ferancová z hnutí ANO.
Koordinátor BESIPu rozhodnutí radních chválí
Miroslav Charouz, krajský koordinátor BESIPu to hodnotí jako nejlepší rozhodnutí radních v poslední době. „Stalo se z toho spíš takové korzo vozidel, které si zkracují cestu a to je opravdu špatně,“ říká Charouz.
Co je to BESIP?
BESIP je oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích a působení na lidského činitele. Svou činnost zaměřuje na celostátní kampaně, dopravní výchovu a rozšiřování informací o osvědčených postupech.
Snížení počtu aut je podle Miroslava Charouze dobře, řidiči by ale měli taky dodržovat rychlost v pěší zóně. „Je to prostor, kde je maximální rychlost ze zákona 20 v hodině, což když se podíváme, jak někteří po náměstí jezdili, tak to určitě tato rychlost nebyla,“ kroutí hlavou Chrouz.
Upozorňuje také na řidiče elektrických koloběžek a dalších podobných vehiklů. „Koloběžka, která jede 30 kilometrů za hodinu, na náměstí nepatří. Když vezmeme, kolik bylo úrazů s chodci, tak je třeba, aby se všichni řidiči zamysleli nad tím, jak se v takové pěší zóně jezdí. Tam mají hlavní prostor chodci, turisté a ne člověk, který si tam zkratuje cestu a spěchá,“ uvádí krajský koordinátor BESIPu.
V budoucnu i kamerový systém?
Do budoucna by měly zpřísněný režim hlídat i kamery. „Uvažujeme o tom, ale je to samozřejmě zase trošku běh na dlouhou trať, protože abychom měli tak kvalitní kamerový systém, tak to chce investovat do techniky, ale také do optických sítí, takže to bude chvilku trvat,“ vysvětluje náměstkyně primátora Miroslava Ferancová s tím, že takový záměr každopádně je.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nebyly ženské uniformy. Na vojně jsem v sobě ale našla sílu, vypráví studentka o službě v Estonsku
-
Šéf zelených europoslanců: Von der Leyenová nám bude naslouchat. Věřím, že automobilkám neustoupí
-
Děti se ztracenou minulostí. Příběh Milušky Ottové, Petra Webera, Marie Andělové
-
Splácíme úvěry a plánujeme podat žalobu. Po finanční stránce nám pomohl slet, říká starosta Sokola