Olomoučtí přírodovědci vyvinuli nový nanomateriál vhodný do ochranných roušek, respirátorů i pro filtraci vody

4. březen 2021

Vědci olomoucké univerzity vyvinuli nový materiál na nanoroušky či respirátory. Pomůže ale i proti popáleninám nebo při filtraci vody. Textilie z nanovlákna vznikla díky novým technologiím, které zjednodušují budoucí výrobu a praktické využití.

„Tohle je ten reálný materiál. Je z poloprovozu, už je to produkováno ve větším měřítku,“ vybaluje štůček bílé tkaniny z igelitu vedoucí projektu Jana Soukupová. „Je to materiál, který aktuálně nemá asi ve světě obdoby. Momentálně ho nazýváme ArgeCure, právě od stříbra, které tam máme a které je zodpovědné za boj s patogeny, se kterými jsme schopni se potkat,“ přibližuje Soukupová.

Materiál také ničí škodlivé látky, brání růstu bakterií a plísní při delším použití. Současně vykazuje i vysokou životnost. „Nanočástice stříbra se určitě používají, ale používají se v dnešní době, řekla bych, poměrně neuváženě, protože nanočástice stříbra nejenom, že dokáží přenášet ty úžasné vlastnosti, které mají a dokáží zabíjet ty organismy, tak se dokáží dostat do organismu a z toho organismu bohužel neodchází a mohou způsobit nežádoucí intoxikaci organismu,“ pokračuje Soukupová. Tím se prý liší olomoucký ArgeCure od ostatních. Právě kvůli epidemii koronaviru Jana Soukupová s týmem práci na novém materiálu hodně urychlila. „Došlo k velké akceleraci, abychom ho byli schopni použít v rouškách nebo respirátorech,“ dodává Soukupová.

Novému nanomateriálu pomáhá do praxe Filip Auinger z univerzitního Vědeckotechnologického parku. „V dnešní době registrujeme zájemce o materiál na roušky nebo respirátory. Zároveň je tento materiál použitelný ve filtračních systémech, takže tady ještě zájemce hledáme,“ uvedl Auinger.

Zájem podle Auingera potvrdilo už několik průmyslových firem, mezi nimi i významný český producent nanovláken.

autor: bam
Spustit audio