Olomoučtí vědci dokážou urychlit chemické reakce pomocí jediného atomu. Takzvané atomové katalyzátory by se mohly uplatnit třeba v autech s vodíkovým pohonem

2. květen 2019

Originální metodu na urychlení chemických reakcí v potravinářském, chemickém či farmaceutickém průmyslu vyvinuli olomoučtí chemici. Jako urychlovače tzv. katalyzátory využili atomy kovů. Jejich objev by měl přispět k úsporám použitého materiálu, což se vyplatí například u zlata, paladia nebo platiny, tedy drahých kovů.

„Desítky průmyslově významných chemikálií se katalyzují prostřednictvím katalyzátorů na bázi kovů,“ vysvětluje mi Radek Zbořil ředitel olomouckého vědeckého centra v jedné z laboratoři plné přístrojů praktický dopad téměř ve všech důležitých průmyslových či zdravotnických nebo farmaceutických oborech. Pevné katalyzátory za použití grafenu jednak šetří použitý materiál, navíc se dají opakovaně využít.

„Zkrátka a dobře vždy šetříme množství katalyzátoru a vedeme reakci směrem k větším výtěžnostem a urychlujeme reakční děj,“ dodává Zbořil. Důležité je podle Zbořila univerzální využití metody, při pokojové teplotě a tudíž bez nějakých speciálních a náročných podmínek. Zajímavá je přitom možnost využití vodíku jako ekologického paliva do auta. „Zkoušíme využít vhodné atomární katalyzátory pro vývoj vodíku  v elektrochemickém systému. Všichni víme, že vodík je velmi zajímavý zelený zdroj energie, zejména jako palivo pro dopravní prostředky. Teď máme výsledky, které ukazují, že některé kovové katalyzátory dokáží výrazně zvýšit rozklad vody na vodík a kyslík,“ přibližuje Zbořil.

Cesta z laboratoře do průmyslového využití je tak podle Zbořila nasnadě. „Chceme se určitě pustit do diskuzí o možném transferu té technologie společně s některými průmyslovými partnery,“ uzavírá Zbořil.

Na metodě pracovali olomoučtí vědci s italskými kolegy na univerzitě v Terstu. Výsledky publikoval prestižní časopis Advanced Materials, jeden ze tří nejvýznamnějších světových časopisů v oblasti materiálového výzkumu.

autor: bam
Spustit audio