Ortoped František Picek: Když budete chtít v padesáti dělat to, co v patnácti, koledujete si o úraz
František Picek je ortoped, sportovní traumatolog a podiatr. V roce 2014 svému prvnímu pacientovi voperoval do kolene kolagenový implantát. Složení implantátu mělo zaručit znovuobnovení růstu kloubní chrupavky.
„Bohužel dnes už se tyto operace nedělají. Implantát se z celosvětového trhu stáhl. Časem se totiž scvrknul jako jablko. Nicméně pořád nahrazoval místo, kde chyběl celý meniskus, a pořád tak byl nějakým tlumičem.“
Podle ortopeda je ale náhradních metod celá řada. „Některé náhrady jsou na bázi umělých hmot z polyuretanu nebo se posilují menisky membránami z kolagenu.“
Pohyb, pohyb, pohyb
Ortopedické problémy přicházejí s věkem. „Dostat děti ven je dnes pro rodiče poměrně velké utrpení. Ony hodně sedí u počítače a důsledky jsou zpět v pohybovém aparátu. Sedí nakřivo, z toho důvodu mají křivou pánev, což kompenzují páteří, ale to už jde špatně kvůli tomu, že většinou mají ochablé břišní svalstvo.“
U lidí středního a staršího věku se pak objevuje kloubní opotřebení neboli artróza. „Nejlepším pomocníkem je pohyb. Tkáně se prokrví a stávají se elastičtějšími. I protahování se počítá. Nejdůležitější je si problém uvědomit a kompenzovat s fyzioterapeutem. Základ je rovnat pánev. To vše skutečně může velmi pomoct. Už jen dobré vložky do bot prokážou velkou službu.“
Ale i s pohybem se musí opatrně. „Když si někdo v padesáti chce dokázat to, co uměl v patnácti, tak si může ublížit. Čím je člověk starší, pružnost chrupavek klesá, stává se křehkou a už není potřeba nějaký zásadní velký náraz. K tomu, aby praskl meniskus, stačí mnohdy hluboký dřep, nějaký trošku rotační pohyb v zátěži kolene, například při horské turistice nebo při chůzi z kopce.“
Křivé nohy mají problémy dříve
Lidé, kterým nebyly dány rovné nohy, jsou k poškození struktur náchylnější. „Menisky umíme už velmi dobře opravit. Ale všechny se hojit neumí, většinou se někde zajizví. A když se špatně znova zatíží, tak praskne zase třeba jinde.“
Cílem je proto přistupovat k problému komplexně. „Nejlépe je narovnat osy křivých kostí, což vyžaduje chirurgický zákrok. Rovné nohy znamenají mnohem menší pravděpodobnost opakovaného úrazu měkkých tkání a samozřejmě oddálí nutnost kloubní výměny.“
Proč mají někteří fotbalisté do ‚O‘? Co kromě nadváhy může klouby ohrozit? Jak poznat, kdy jít na podiatrii a ne na ortopedii? V čem pomáhá nová možnost zvaná nanoskopie? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.