Pacient by měl znát svou diagnózu, je přesvědčená psycholožka Jana Gebauerová
Člověk, který se dozví, že je vážně nemocný, zažívá šok. Je úzkostný, cítí vnitřní neklid, napětí. Pak přechází do fáze agrese, ve které si klade otázku proč zrovna já. „Po vyplakání a vykřičení začnou lidé nemoc bagatelizovat, než ji přijmou a smíří se s ní,“ dodává Jana Gebauerová.
Informaci o diagnóze by měl pacientovi podat lékař, který mu taky nastíní možnosti léčby. A to opakovaně. Podle přání pacienta pak komunikuje se členy jeho rodiny, odpovídá na jejich otázky.
Odborní lékaři nemají samozřejmě kapacitu věnovat se prožívání pacientů, proto by je měli motivovat k návštěvě psychologa. Ten jim poskytne tzv. krizovou intervenci. „Slovo má velkou sílu,“ říká Jana Gebauerová, která spolupracuje s olomouckým Centrem Amelie. „Najděte si psychologa, který vám bude lidský sedět. Je normální, že vám není každý sympatický,“ doplňuje.
„Jak mám pomoct kamarádovi, se kterým se známe 50 let, který leží v nemocnici, má rakovinu. Nevím, jak se s ním mám bavit,“ tak zněl jeden z posluchačských dotazů v Apatyce. Jana Gebauerová zdůraznila, že je potřeba být v klidu a nepanikařit. „Choďte za ním, vzpomínejte na mládí, na to, co jste spolu prožili. Vy ho vlastně doprovázíte v terminální fázi jeho života, ve které mu můžete být velmi prospěšný," uzavírá psycholožka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.