Pacienti se syndromem spánkové apnoe nám usínají i v čekárně, říká MUDr. Milan Sova

12. červenec 2018

Syndrom spánkové apnoe je onemocnění, při kterém pacient v noci nedýchá. Během spánku dochází k apnoickým pauzám nebo k omezení dýchání.

„Postihuje čím dál více lidí, protože je to nemoc spojená s obezitou. Populace se nehýbe a tloustne,“ upřesňuje lékař z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy MUDr. Milan Sova. V populaci je spousta pacientů, kteří o poruše buď nevědí, anebo něco tuší a neřeší ji.

„Máme rekordmany, kteří nedýchají minutu, nebo dokonce přes minutu,“ říká MUDr. Sova. Spánek těchto lidí je nekvalitní, budí se unavení a usínají pak i přes den, můžou mít mikrospánky.

Syndrom spánkové apnoe častěji postihuje muže než ženy. Je to mimo jiné způsobeno stavbou těla – typický je krátký silnější krk. Všeobecně se dá říct, že jak člověk stárne, tak mají tkáně tendenci ochabovat a tím pádem je pro tuto nemoc větší predispozice. „Ale máme i hodně mladých, obézních pacientů,“ dodává lékař.

Standardní vyšetření spočívá v tom, že pacient přespí s diagnostickým přístrojem v nemocnici. „Je to krabička, kterou má pacient na hrudníku společně s pásem, druhý je na břiše, v nose má kyslíkovou nosní kanylu. Všichni u nás usnou, protože lidé s těžkým syndromem spánkové apnoe usínají kdykoli a kdekoli,“ vysvětluje MUDr. Milan Sova.

autor: voj
Spustit audio