Památkový okruh ve Svitavách vás provede místy, kde se psala historie
Ve Svitavách v Pardubickém kraji mají zajímavý památkový okruh se třemi desítkami zastavení u jednotlivých památek. Jeho trasa vede místy, kde se odehrával příběh starý víc než sedm století. Cestou narazíte na skvosty barokní i renesanční, na pozoruhodný klášter redemptoristů a také na vily, kostely či sochy.
Svitavské Náměstí Míru se stalo v minulosti svědkem neutuchající stavitelské invence. O tom, že měšťanské domy vznikaly spontánně, podél středověké komunikace, svědčí dispozice náměstí. To patří k nejdelším oboustranně dloubeným náměstím v České republice.
Konšelé a rada města se původně scházeli v domech purkmistrů a primátorů. Rostoucí agenda městské správy a snaha o co největší nezávislost vedla k rozhodnutí koupit dům na náměstí. Transakce proběhla roku 1538 a k první přestavbě renesanční budovy došlo po požáru města roku 1590. Zcela zásadně se vzhled radnice změnil po největším požáru ve Svitavách v roce 1781.
Již na nejstarším vyobrazení města je radniční budova opatřena barokní věží. Rozsáhlá přestavba celé budovy se uskutečnila v roce 1849, kdy byla zrekonstruována osmiboká věž a klasicistně opraven interiér. Z té doby pochází i městský znak na čelní fasádě domu.
V sousedství staré radnice stojí Dům U Mouřenína, který patří k nejstarším dochovaným měšťanským domům. V renesančním stylu byl postaven v roce 1554. Dnes je v budově Informační centrum města.
Ottendorfer postavil v rodných Svitavách knihovnu
Dalším zastavením památkového okruhu je Ottendorferova knihovna. Svitavský rodák Valentin Oswald Ottendorfer, později zámožný newyorský občan, byl významným mecenášem a stavitelem několika historických staveb ve Svitavách. V roce 1892 byla z jím poskytnutého finančního daru postavena budova Ottendorferova domu, kde byla otevřena velká veřejná lidová Ottendorferova knihovna a čítárna.
Pravděpodobně nejnavštěvovanějším místem mezi svitavskými památkami je městské muzeum. Někdejší vila starosty města a významného podnikatele Johanna Budiga byla postavena na Jižní, dnes Máchově aleji v roce 1892. V roce 1947 bylo do konfiskované budovy umístěno městské muzeum, ke kterému byl později přistavěn pravoboční trakt.
V městském muzeu jsou k vidění uměleckoprůmyslové sbírky celého regionu. Své místo zde má i Oskar Schindler, svitavský rodák, který se na konci druhé světové války zasloužil o záchranu 1.200 Židů. Jeho příběhu je věnována stálá expozice Hledání hvězdy Davidovy. V prostorných výstavních síních se střídají výtvarné výstavy našich a zahraničních výtvarníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
Kvůli tlaku na výkon v práci umírají už středoškoláci. V Jižní Koreji to vede ke zvýšené hrozbě sebevražd
-
Američanka po vzoru zabití šéfa UnitedHealthcare hrozila své pojišťovně. Stanula před soudem
-
ONLINE: Moskva začala používat severokorejské vojáky. Zapojila je ve značném počtu, říká Zelenskyj