Paradentóza začíná zánětem dásní. Často stačí lékařům jediný pohled a mají v diagnóze jasno

18. květen 2023

Potvrzuje to i lékařka Simona Kaprálová, vedoucí parodontologické ambulance Fakultní nemocnice Olomouc. „Obvykle vidíme zarudlé dásně, krvácení, zubní kámen, prostě nějaký patologický problém,“ říká. Pokud se problémy neřeší, může dojít až ke ztrátě zubů.

Paradentóza je infekce, která poškozuje měkkou tkáň a kosti kolem zubů. Trpí jí velká část populace především kvůli nesprávné technice čištění. Souvisí s ní ale také špatné výživové návyky, stres, kouření, oslabená imunita, případně užívání léků.

Po předcích máme třeba velikost, tvar, sklon zubů nebo různé anomálie, které se se můžou podílet na rozvoji nemoci.
Lékařka Simona Kaprálová

Onemocnění jako takové dědičné není, ale určitá predispozice tam může být. „Po předcích máme třeba velikost, tvar, sklon zubů nebo různé anomálie, které se se můžou podílet na rozvoji nemoci,“ upozorňuje MUDr. Kaprálová, vedoucí parodontologické ambulance Kliniky zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc, a zároveň zdůrazňuje, že dědíme i hygienické návyky.

Paradentóza neznamená riziko jen pro ústní durinu, ale pro celý organizmus. Na správnou péči o zuby a dásně musejí myslet i lidé s protézami.

Spustit audio