Páteční Noční linka: Jazykolamy

6. prosinec 2019

Co myslíte – potkali lyžaři zalyžařivšisi lyžaře nezalyžařivšisi nebo ne? Znáte a používáte k rozcvičení mluvidel jazykolamy? Máte své oblíbené a ty, přes které jen kodrcáte? Jsou to jen české a slovenské, nebo ovládáte i hříčky lámající jazyk v cizích řečech?

Zejména po probuzení nám slova z úst nejdou tak, jak by měla. Většinou to ale trvá do první kávy. Nebo ne? A jistě vás potěší víc, když od druhého uslyšíte „Zdravím tě! Jak se máš?“ než když vás někdo pozdraví „Brýéén“.

Aby nám to mluvilo jaksepatří, k tomu jsou třeba i jazykolamy, které slouží k rozcvičení mluvního ústrojí. Herec Jan Přeučil k „rozmlouvání“ používá univerzální (a osvědčené) Ouuu-vexxx, určitě si vybavíte i Naolejovanou Julii.

Ale jistě se najde i řada dalších jazykolamů a rozcviček pro naše hlasivky, které jste zatím neslyšeli. Borek Kapitančik je bude poslouchat s vámi v Noční lince.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?