Pátek: Půst, očista, obnova

20. únor 2015

Vyzkoušeli jste někdy půst - třeba jen pár dnů, nebo jakoukoliv jinou formu vědomého odříkání si? Třeba i zřeknutí se auta, nebo mobilu na několik dnů? Zkoušeli jste čistit své tělo dietou či půstem? A jak jste se u toho cítili? Vydrželi jste? Působilo toto odříkání léčivě na vaše tělo i duši, nebo spíše naopak?

Tento týden, popeleční středou, vstoupili věřící do 40denního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. Je to čas vnitřního očišťování. Tradičními prostředky pokání jsou: modlitba, odříkání - tedy půst a almužna - dobrodiní činěné ve prospěch těch, kdo jsou na tom hůře než my. V současné době se v řadě zemí rozšiřuje např. "ekologický půst" - omezení zbytečných jízd autem apod. Vždy ovšem půst vychází z biblické a církevní tradice a je zaměřen na zkvalitnění vztahu k Bohu, k druhým lidem i k sobě samému, a tím může ve svých důsledcích vést i ke zlepšení života a atmosféry v celé společnosti.


autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.