Pětisetletý Mechtildin dub u Hlučína na severní Moravě býval cílem milenců
Severomoravská obec Vřesina leží mezi Ostravou a Opavou nedaleko Hlučína a patří mezi nejstarší v okolí. Místní les, kterému se říká Dařanec, má podle dostupných informací od roku 1969 statut Státní přírodní rezervace. Chráněné území se rozkládá po pravé straně silnice vedoucí z Vřesiny do Píště. Jeho rozloha je přibližně 33 hektarů.
Dařanec je přírodním porostem habrodubového lesa a buků, kde jsou mimo jiné k vidění i vzácné rostliny. Polesí v minulosti náleželo panstvím Lichnovských a Rotschildů, které zde měly své územní hranice. Majitelé panství si zde nechávali vysazovat tzv. hraniční duby, z nichž některé stojí dodnes.
Mezi ně patří i téměř pět set let starý Mechtildin dub čili "Mechtildeneiche". Podle pověsti dostal jméno po kněžně Mechtildě Lichnovské na Chuchelné a z Voštic. Podle jedné verze kněžna ráda pod dubem sedávala, podle jiné našla dokonce v dutině stromu malou opuštěnou holčičku.
V současné době zbylo z památného dubu už jen torzo. Zřítil se v roce 2012. Místní ho ale pryč neodvezli. Ležící ho rozřezali na přibližně dvoumetrové části, aby se na něj i dnes mohli lidé přijít podívat.
Podle vyprávění vřesinské kronikářky Jany Obrusníkové býval vzrostlý dub po staletí místem, kde se scházeli milenci. Dnes k zřícenému stromu chodí hlavně rodiče s malými dětmi. Ty v něm hledají ukryté hračky, a když je najdou, sami pak své hračky ukryjí na oplátku do dutin stromu pro další děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.