Píseň, co Wabiho učil listopad
Osobitým autorem trampských písní byl Wabi Daněk, folkový písničkář a trampský bard. Civilním povoláním byl řidič záchranné služby. Na Wabiho Daňka se nechodilo podle věku, náboženství ani politické příslušnosti, ale jen podle nálady a chuti poslechnout si něco, co se z rádia zrovna každý den neozývá.
“Když se lidi při Rose poprvé postavili, strašně jsem se lekl," vzpomínal autor neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích Wabi Daněk. Jmenoval se Stanislav Daněk, přezdívku Wabi získal, když kdysi hrál svým kamarádům hlavně skladby svého oblíbence Wabiho Ryvoly. Napsal přes 200 písní, některé už zlidověly. Dětství prožil obklopen skautskými a trampskými písněmi rodičů a jejich přátel z komunisty rozpuštěného skauta. Skautská i trampská myšlenka má tu vlastnost, že dokáže člověka vybavit do života optimismem, kuráží a řadou výborných přátel, kteří mu pomohou překonávat překážky.
Počátkem 80. let začali trampští autoři vystupovat jako trampští písničkáři a Wabi Daněk se stal jedním z nich, osamělým mužem na pódiu. Tehdy stále ještě amatérský písničkář dostal třikrát za sebou autorskou portu za písně Rosa na kolejích, Ročník 47 a Nevadí. Po vyučení zámečníkem a vojně přesídlil z bytových důvodů do Chodova u Karlových Varů, kde se potkal s kapelou Plížáci. S ní se dostal i na Portu, soutěž trampské a folkové písně. Po návratu zpět do rodného Zlína se stal členem skupiny Rosa, pro kterou napsal píseň Rosa na kolejích. S oběma skupinami získal Interpretační portu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.