Po deseti letech se na vlakové nádraží v Přerově vrátila policejní služebna

15. září 2020 07:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výpravní budova - nádraží Přerov

Bezpečněji by se měli cítit lidé v okolí autobusového a vlakového nádraží v Přerově. Díky nové policejní služebně, která sídlí od pondělí v budově železniční výpravní budovy v Husově ulici. Tedy v části města, která je nechvalně proslulá vysokou kriminalitou. Sloužit v ní budou na čtyři desítky policistů. Policie za rekonstrukci a vybavení prostor zaplatila 3 miliony korun.

Před budovou přerovského nádraží potkávám paní Evu. Zvědavě pokukuje po policistech ve slavnostních uniformách. Že tady otevírají policejní služebnu, vítá. „V té oblasti je opravdu nebezpečno, shlukují se tady nepřizpůsobiví občané a cestující se tedy necítí moc bezpečně,“ říká paní Eva.

Služebna sídlí v historických prostorách vlakového nádraží. Jejím šéfem je Martin Ličman. Dveře přes chodbu od jeho kanceláře vedou přímo na první nástupiště. „Je tady hodně bezdomovců a různých individuí a jsme vlastně v centru toho špatného, co se v Přerově děje. Služebna je tedy umístěna přesně tam, kde má být,“ říká.

Čtěte také

Sloužit tu budou i řadoví policisté Daniel a Robert. K práci na nové služebně se přihlásili  dobrovolně.

Služebna bude zároveň působit i jako zázemí pro tzv. prvosledové hlídky.  Ty policie v České republice zavádí v reakci na tragickou událost, při které před pěti lety v Uherském Brodu 63letý muž zastřelil celkem osm lidí.

„Jsou určeny k tomu, aby rychle reagovaly na volání občanů o pomoc a řešily i jiná oznámení. Smyslem je, aby byli připravení. Mají rychlá vozidla, výstroj, dostavují se a reagují. Takže v tom je ta přidaná hodnota,“ vysvětluje krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld.

Prvosledové hlídky v současnosti fungují už ve všech okresních městech Olomouckého kraje. Tedy v Prostějově, Šumperku, Olomouci, Jeseníku a nově v Přerově.

Spustit audio

Související