Po krátké nemoci zemřel v 85 letech první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab

3. květen 2023

Po krátké těžké nemoci zemřel Josef Jařab. Bylo mu 85 let. Profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel byl prvním polistopadovým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci, kterou řídil v letech 1990 až 1997. O úmrtí Josefa Jařaba informoval v tiskové zprávě mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.

Ztrácíme v něm nejvýznamnější osobnost polistopadové éry naší univerzity, pro kterou mnoho dobrého vykonal. Zasloužil se o její rozkvět a propagaci doma i v zahraničí. Do Olomouce za ním přijížděla řada tuzemských i světových osobností, vystupoval vždy velmi noblesně, měl velký přehled a do poslední chvíle se aktivně účastnil univerzitního života. Nejen pro svůj laskavý přístup a obrovský nadhled nám bude moc chybět, uvedl rektor UP Martin Procházka.

Ztrácíme v něm nejvýznamnější osobnost polistopadové éry naší univerzity.
Martin Procházka, současný rektor UP

Profesor Josef Jařab byl zejména respektovaným znalcem a překladatelem americké literatury, o které vždy dovedl poutavě přednášet, vyzkoušel si ale také, jaké to je zapojit se do politiky. Jařab, který dnes zemřel ve věku 85 let, osm let zasedal v Senátu, později krátce působil v Radě České televize a se správou věcí veřejných se potýkal i jako první porevoluční rektor olomoucké Univerzity Palackého.

Právě s olomouckým vysokým učením, druhým nejstarším v českých zemích, spojil Josef Jařab většinu své profesní dráhy. Rodák z Hlučína se na Hanou přestěhoval na přelomu 60. a 70. let a nakonec na univerzitě, kterou sám vystudoval, převzal i rektorské žezlo. Uvažoval jsem, že bych mohl dělat vedoucího katedry anglistiky, že bych možná mohl dělat děkana na filozofické fakultě, ale rektora? vzpomínal na revoluční dobu, která jej vynesla do čela školy, již vedl do roku 1997.

Čtěte také

Přitom jen pár dnů před 17. listopadem 1989 Jařab pochyboval o tom, že by režim v Československu mohl padnout, jak řekl novinářům z Nizozemska. Článek ovšem vyšel až v době, kdy se komunistická vláda začala hroutit. Vypadal jsem jako blbec, smál se později Jařab špatnému odhadu. Jako rektor pak převedl Univerzitu Palackého do nové éry, zasloužil se třeba o rozšíření jejího zázemí. Škola převzala i budovy po sovětské armádě, což Olomouci mimo jiné pomohlo zbavit se vojenského ducha.

Já jsem po roce 1989 začal vést úplně jiný život. Měl jsem, myslím, 53 let a začal jsem svůj druhý život, svěřil se Jařab, který své úspěchy přičítal i tehdejšímu společenskému klimatu. Revoluční doba a atmosféra vás nutí se rozhodovat rázně hned a tady, protože je to možné, řekl uznávaný odborník na americkou literaturu, který se ještě jako rektor zapojil i do politiky. Zasedal v olomouckém zastupitelstvu a na podzim 1996 byl zvolen do Senátu, kam se po dvouleté pauze vrátil v roce 2000.

Já jsem po roce 1989 začal vést úplně jiný život.
Josef Jařab

Působil mimo jiné v zahraničním výboru horní komory, politiku pak napodruhé a tentokrát již definitivně opustil v roce 2006, kdy se naplno vrátil k povolání univerzitního učitele. Plánovaný dlouhodobý pobyt ve Spojených státech však zkrátily vážné zdravotní problémy - infarkt a mozková příhoda. V dubnu 2009 mě potkalo nečekané zdravotní dobrodružství a vrátil jsem se domů, popsal Jařab stručně příhodu, po které se musel znovu učit mluvit, číst i chodit.

Později se Josef Jařab věnoval hlavně přednášení a seminářům na olomoucké univerzitě, nepřestával ale čas od času komentovat společenské dění. V parlamentní demokracii se bez těch politických stran asi neobejdeme, ale je před každými volbami stále zřejmější, že se naše politické strany až příliš poučily u té, jejíhož monopolu jsme se v roce 1989 zbavili,“ řekl například před deseti lety Jařab, který po invazi v roce 1968 vážně uvažoval o emigraci.

Čtěte také

Měl příležitost zůstat v zahraničí s rodinou (tehdy měl jen syna Jana, odborníka na ochranu lidských práv, po návratu domů se narodil ještě David, uznávaný divadelní režisér), na konci roku 1968 totiž odletěl do Ameriky na stáž. Celý ten rok jsme uvažovali a konzultovali to s československými přáteli, zda jet, nebo nejet zpátky... my jsme patřili k těm deseti procentům lidí, kteří se rozhodli vrátit,“ vzpomínal na dobu, kdy se mu hlavou honily různé myšlenky.

Rozhodli jsme se, že bude lepší být u toho, než čekat, co se dozvíme z amerických novin, přiblížil po letech svou motivaci k návratu, po kterém se po letech vrátil i do Olomouce. Po promoci totiž vystřídal řadu míst - učil v jazykové škole, seznamoval cizince s češtinou, v 60. letech prošel univerzitami v Ostravě a Prešově, než v roce 1968 konečně dostal místo na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Do USA se opět podíval začátkem roku 1989, kdy přednášel na Harvardově univerzitě.

Čtěte také

Netrvalo dlouho a ve Spojených státech pobýval zase, ovšem tentokrát jako vážený host. V únoru 1990 byl Josef Jařab členem delegace doprovázející Václava Havla, byl svědkem jeho památného projevu před aplaudujícím Kongresem. Blízký vztah k americkému prostředí, zejména tomu akademickému, pak Jařaba po osmi letech v čele Univerzity Palackého přivedl i do křesla rektora Středoevropské univerzity v Budapešti. Tuto školu vedl do roku 1999.

V roce 2018 vydal nositel Stříbrné pamětní medaile Senátu nebo Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 knihu Rektorská rozpomínání, v níž vzpomínal na polistopadovou dobu, kdy stál v čele druhé nejstarší české univerzity. Jde o velmi subjektivní vnímání objektivních faktů a událostí v časovém rozsahu od listopadu 1989 do února 1997. Když jsem tehdy předával klíče k rektorské pracovně svému nástupci, měl jsem docela dobrý pocit, že se mnohé podařilo, popsal ji o rok později, kdy se dočkala i zvukové podoby.

Mše za zemřelého Josefa Jařaba se uskuteční 9. května ve 13 hodin v kostele svatého Mořice v Olomouci.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio