Poblíž Repech na Prostějovsku stojí nová rozhledna. Veřejnosti se otevře začátkem prosince

Farář Zdeněk Fučík požehnal rozhledně Kopaninka nedaleko Repech
Farář Zdeněk Fučík požehnal rozhledně Kopaninka nedaleko Repech

Měří 22 metrů, z větší části je vybudovaná ze dřeva a stojí na kopci nedaleko Repech na Prostějovsku. Nová rozhledna Kopaninka je po sedmi měsících prací hotová. Turisté z jejího vrcholu dohlédnou na Orlické hory, Jeseníky, Beskydy a dokonce i na jadernou elektrárnu v Dukovanech. První návštěvníky přivítá na začátku prosince, kdy se otevře veřejnosti.

Rozhledna Kopaninka je vysoká 22 metrů

„Sešli své požehnání na tuto rozhlednu a na všechny, kteří sem budou přicházet a obdivovat krásu přírody,“ farář Zdeněk Fučík požehnal rozhledně Kopaninka, stojící nedaleko vojenského újezdu mezi obcemi Bousín a Repechy.

Přes dvacet metrů vysokou stavbu postavil spolek Repechy Crew během letošního roku. „Základy se udělaly v minulém roce, jsou tři metry hluboké a je v nich spousta oceli a betonu. Se stavbou jsme začali na Josefa, 18. března letošního roku,“ uvedl jeden z iniciátorů stavby Břetislav Usnul. Z vrcholu jsou kromě Jeseníků vidět také Králický Sněžník, Beskydy nebo Hostýnské vrchy.

Schody nesou jména dárců, kteří na stavbu přispěli

„Tady z Repešského žlebu jsou ty hlavní stojky, smrkové, kameny, ze kterých je udělaná podesta, jsou z nedalekého Lulče u Vyškova, kde ten kámen má takovou vlastnost, že když je čerstvě štípnutý, tak je stříbrný, což ladí s pozinkovaným schodištěm, nebo je takový do hněda, což zase barvně sedí k tomu dřevu,“ popisuje Usnul.

Na stavbu rozhledny přispěli lidé, kteří si mohli za 10 tisíc korun koupit některý z třiaosmdesáti schodů. Milion a čtvrt zaplatil také Olomoucký kraj. „Je na zajímavé turistické trase, je tady cyklostezka a věřím, že tady bude hodně návštěvníků, protože takový projekt je ojedinělý, není jich teď mnoho,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk z hnutí ANO.

Rozhledna se veřejnosti otevře na začátku prosince. Její tvůrci plánují vybírat vstupné. Jeho výši ale zatím zvažují.