Pod podlahou kostela v Bravanticích ležel téměř pět set let vzácný náhrobní kámen
Kostel svatého Valentina v Bravanticích poblíž Bílovce na Ostravsku patří k nejstarším v okolí. První zmínka o něm pochází z roku 1343, kdy měl být zhotoven kříž na oltáři z peněz tehdejšího majitele bravantického panství Heinricha Rohra. Zdali je však tento údaj pravdivý, nelze doložit. První písemný záznam pochází totiž až z roku 1440, kdy se bravantický farář stal knězem v bíloveckém kostele.
Okolo roku 1600 přešli obyvatelé Bravantic k evangelické víře. Během třicetileté války se však vrátili zpátky k víře katolické.
Kolem roku 1672 byl kostel znovu postaven a zasvěcen ke cti Panny Marie Nanebevzaté. V té době už měl tři oltáře, z nichž jeden byl zasvěcen sv. Valentinu – ochránci nemocných. Pouť bývala slavena v neděli po narození Panny Marie a v dobách josefínských vždy třetí neděli v říjnu. Tehdy to bylo tzv. císařské posvícení.
Kostel svatého Valentina v Bravanticích patří k barokním unikátům. Díky rekonstrukci po velké povodni v roce 1997 se místní farníci pyšní zajímavým nálezem – pod kazatelnou objevili totiž jeden a půl tunovou náhrobní deskou jedné z majitelek panství paní Johanky Bravantské z Chobřan, která zemřela na velikonoční neděli roku 1542.
Když ho však chtěli nechat vyzvednout, řekla si oslovená firma za práci o tak nehoráznou částku, že to chvíli vypadalo, že se nalezený náhrobní kámen zase zpátky zasype zeminou a jeho další objevení se přenechá budoucím generacím.
To ovšem farníci nechtěli dopustit, a tak se do vyzvednutí kamene pustili sami – pěkně postaru. Přivezli si na pomoc dřevěné kulatiny a z místa pod kazatelnou přemístili náhrobní kámen pod věž, odkud ho pak vyzvedli a vystavili u vchodu do kostela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.