Pondělní Noční linka: Těšíme se na jaro

21. březen 2022

Těšíte se každoročně na jaro? Co vše si plánujete? Co se u vás mění s nadcházejícím jarem? Chodíte například častěji do přírody na procházky? Plánujete s rodinou výlety? Pracujete na zahrádce? Jaké první kytičky vás vítají ve vaší zahrádce? Mění se u vás s jarním počasím i nálada? Máte více chuti do života?

Jarní rovnodennost letos nastala včera 20. března 2022 v 16:33 hodin. Jestli si ještě ze školy začátek jara spojujete s jednadvacátým, musíme vás zklamat - 21. březen bude totiž jako první jarní den za tolik let, že se toho většina z nás nedožije. Na 21. březen se vrátí jarní rovnodennost opravdu za hodně dlouho, bude to až v roce 2102. V tento den tak budou jaro vítat až další generace. Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat. To se děje až do letního slunovratu (letos nastane 21. června v 11:13 hodin), kdy bude den dvakrát tak delší než noc.  

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová