Poslední doškař v Česku František Pavlica

18. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Došková střecha

V Hroznové Lhotě poblíž Strážnice se nachází slaměné království Františka Pavlici, jediného aktivního doškaře v Česku. Muž, který je zároveň výtvarníkem a litografem, už řadu let zachraňuje prastarou tradici, za což dostal od ministerstva kultury titul Nositel tradic lidového řemesla.

Došková střecha

Zpracování slámy na došky vůbec není jednoduché – je nutné na ně použít dlouhé žitné klasy, které se musí pečlivě narovnat, vyčesat, svázat do povřísel a teprve potom z nich ručně tzv. pošívat doškovou střechu.

Do práce se slámou je zapojena celá rodina Pavlicových, protože ze slámy vyrábějí také věnce. Jaké to je být posledním doškařem u nás a v čem spočívá kouzlo této čistě přírodní střešní krytiny, rozšířené po celé Evropě? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová