Posmrtnou, plynovou i pleťovou masku uvádí bizarní výstava v Prachaticích

30. prosinec 2015
Česko – země neznámá

Národní muzeum otevřelo v Prachaticích novou výstavu, lapidárně nazvanou "Maska". Ve své jihočeské pobočce - v Muzeu české loutky a cirkusu - představuje masku jednak jako kulturní předmět, zároveň ale také jako prostředek k zamaskování, jako ochranu hlavy i coby způsob změny identity.

Návštěvníci se na prachatické výstavě mohou seznámit se širokou škálou podob a typů masek, ale třeba i s jejich funkcemi ve vzájemných kontrastech a souvislostech. „Nádherná je třeba maska jaguára, má i chloupky kolem obličeje, zuby. Naopak mě překvapila maska vojáka SS s krytem přes obličej,“ komentuje expozici jedna z návštěvnic.

Podle Vojtěcha Poláčka, vedoucího divadelního oddělení Národního muzea, se jedná o maskovací přilbu s rouškou, která sloužila ostřelovačům SS. „Na celém světě se jich údajně dochovalo jenom dvanáct. Je to tedy zřejmě exponát s nejvyšší hodnotou. Chtěli jsme vedle uměleckých nebo rituálních masek ukázat i maskování ve vojenských souvislostech,“ říká.

Výstava Maska v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích

„Mezi vystavenými maskami jsou ale i takové, které nemají historickou ani estetickou hodnotu, ale doplňují téma masky - například erotická maska psa a pleťová maska,“ dodává spoluautorka výstavy Veronika Musilová Kyrianová.

Některé exponáty doplňují i nahrávky z rituálů, při nichž se masky nosí. Autoři expozice připomínají také hudební kapely vystupující v maskách nebo i filmy, například Mlčení jehňátek se slavnou maskou doktora Hannibala Lectera.

Pestrou škálu masek dotvářejí na zrcadlové ploše sami návštěvníci. Výstava v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu je k vidění do poloviny února.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.