Používáte vepřové sádlo? Je výborné v kuchyni, ale i při léčení kašle a jizev

Vepřové sádlo se stává opět velmi oblíbeným. Dřív se na něm běžně peklo, smažilo, dávalo se do buchet a mazalo se na chleba. Naše babičky ho ale nepoužívaly jenom v kuchyni.

Sádlo pomáhá při léčení různých nemocí. Připravují se z něj zábaly při onemocnění horních cest dýchacích a kašle. Je to také účinné mazání na jizvy, poranění kůže a na popáleniny. Právě při poraněních kůže je nezastupitelné. Jizvy se lépe hojí a kůže se tolik nestahuje a nesvědí.

Zapomenout nesmíme ani to, že slouží jako základ bylinných mastí. Zkrátka je dobře, že se opět dostává do módy a už není nezdravým strašákem. Pro všechny případy je tedy dobré mít alespoň jednu krabičku doma v lednici.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.