Prášilské jezero na Šumavě vytvořil ledovec. Za jeho tmavou barvu může tlející dřevo
Byli jste už na výletě u šumavských jezer? V době ústupu ledovců se jich tam vytvořilo hned několik. My jsme už navštívili Černé i Čertovo jezero a také nejvýše položené šumavské jezero jménem Laka. Ještě jsme ale neprozkoumali Prášilské jezero, které leží pod horou zvanou Poledník v nejpřísněji střeženém území Národního parku Šumava.
Tající ledovce před sebou před mnoha a mnoha lety hrnuly veškerou horninu, tvořily mohutné prohlubně, až nakonec roztály. V místě Prášilského jezera vznikla v dobách ústupu ledovců, tedy před 10 000 lety, ve skutečnosti jezera dvě.
Jedno bylo o hodně mělčí, a tak se postupem času zaneslo nánosy a zrašelinilo. Zůstalo tedy jen jedno, kterému se podle nejbližší obce – Prášil - říká Prášilské. Nachází se ve výšce 1 080 metrů nad mořem.
Jeho hloubka je až 15 metrů a rozlohou vodní plochy patří mezi větší šumavská jezera. Impozantní jsou i příkré jezerní stěny, které dokreslují tajemnou atmosféru tmavě zbarvené vodní plochy. Zbarvení vody je způsobeno tlejícím dřevem. Na některých místech z jezera stále trčí dávno odumřelé celé stromy. V jezeře nežijí žádné ryby, proto je hladina klidná jako zrcadlo.
Všem slušným turistům vstup povolen
Dlouhá desetiletí směli do těchto míst pouze vojáci a pracovníci lesů, protože zdejší území bylo součástí železné opony. Ta už je naštěstí dávno minulostí. Stejně jako bývalá vojenská hláska na vrchu Poledník. Z ní je už téměř 20 let originální rozhledna.
Na jezerních stěnách si určitě všimnete uschlých smrků. Podlehli kůrovci v dobách, kdy zde rostly jako monotónní a choulostivý hospodářský les. Kůrovec smrkové pole proměnil v pustinu. Příroda je ale mocnější. Dnes, po téměř 30 letech, kdy bylo území ponecháno přirozenému vývoji, je vidět, že to funguje. Suché dřevo zadržuje v příkrých svazích dostatek vláhy, a tak se stráně už zelenají novými stromky všech možných druhů. Roste tu nový, pestrý a hlavně odolný les.
Prášilské jezero leží v oblasti Klidového území Poledník, které navazuje na Klidové území Plesná-Ždánidla. Obě místa jsou nejrozsáhlejšími lokalitami s výskytem chráněného tetřeva hlušce. Má tu svá hnízdiště a tokaniště. Proto se při výletech chovejte opravdu ohleduplně a používejte jen značené cesty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proti Rusku neplatí papír, ale reálné záruky jako zbraně, myslí si zmocněnec pro obnovu Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty hostí na svém ledě Mladou Boleslav, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Pro celé Česko platí výstraha před náledím. Pomoci proti němu může vítr
-
Volba Bradáčové jako nástupkyně Stříže by byla logická, prošla s ním celou cestu, hodnotí Němeček