Před odjezdem na dovolenou je dobré projít si zásady první pomoci

27. červen 2024

Při poskytování první pomoci jsou nejdůležitější rychlost, účelnost a rozhodnost. Záchranářka Marinella Danosová radí především se uklidnit, dobře vyhodnotit situaci a pak v případě potřeby volat sanitku. Dispečer do jejího příjezdu nabídne telefonickou asistovanou první pomoc.

V letních měsících se musíme vyrovnávat s vedrem a dusnem. Je nutné dávat pozor na dehydrataci, na správné oblékání a minimalizovat pobyt na přímém slunci. Opatrně také s kávou a alkoholem. Pokud si je dopřejeme, musíme přidat i vodu.

Pokud někdo vrávorá, točí se mu hlava, je malátný, reaguje neadekvátně, je nezbytné přesunout ho do stínu a podat mu tekutiny. „Vyjížděli jsme k mladší ženě, která darovala plazmu a nenavýšila si příjem tekutin. Musela je pak dostat do žíly od záchranářů,“ říká Marinella Danosová, přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého.

Dnes se standardně dýchat do pacientů nedoporučuje. Lidé málo, nebo špatně zakloní hlavu, dech tak není efektivní.
Marinella Danosová

Jednu z posluchaček zajímalo, jestli se ještě dává umělé dýchání. „Dnes se standardně dýchat do pacientů nedoporučuje. Lidé málo, nebo špatně zakloní hlavu, dech tak není efektivní a zbytečně to zdržuje od nepřímé srdeční masáže. Zásadní je hlavně kvalitně masírovat,“ vysvětluje olomoucká záchranářka.

Pořad Apatyka poslouchejte a zapojte se do něj svými dotazy každý čtvrtek od 10:04. Záznam si následně můžete poslechnout ZDE na webu.

Spustit audio