Před odjezdem na dovolenou je dobré projít si zásady první pomoci
Při poskytování první pomoci jsou nejdůležitější rychlost, účelnost a rozhodnost. Záchranářka Marinella Danosová radí především se uklidnit, dobře vyhodnotit situaci a pak v případě potřeby volat sanitku. Dispečer do jejího příjezdu nabídne telefonickou asistovanou první pomoc.
V letních měsících se musíme vyrovnávat s vedrem a dusnem. Je nutné dávat pozor na dehydrataci, na správné oblékání a minimalizovat pobyt na přímém slunci. Opatrně také s kávou a alkoholem. Pokud si je dopřejeme, musíme přidat i vodu.
Pokud někdo vrávorá, točí se mu hlava, je malátný, reaguje neadekvátně, je nezbytné přesunout ho do stínu a podat mu tekutiny. „Vyjížděli jsme k mladší ženě, která darovala plazmu a nenavýšila si příjem tekutin. Musela je pak dostat do žíly od záchranářů,“ říká Marinella Danosová, přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého.
Dnes se standardně dýchat do pacientů nedoporučuje. Lidé málo, nebo špatně zakloní hlavu, dech tak není efektivní.
Marinella Danosová
Jednu z posluchaček zajímalo, jestli se ještě dává umělé dýchání. „Dnes se standardně dýchat do pacientů nedoporučuje. Lidé málo, nebo špatně zakloní hlavu, dech tak není efektivní a zbytečně to zdržuje od nepřímé srdeční masáže. Zásadní je hlavně kvalitně masírovat,“ vysvětluje olomoucká záchranářka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.