Při domácí zabijačce najde každý kousek masa využití

11. březen 2018
Prase se musí nejprve vykrvit

Tradice domácích zabijaček se pomalu vytrácí, některé rodiny ji ale udržují po celé generace. Dávno nejde jen o maso a jitrnice. Zabijačka se stala společenskou událostí.

Pavelkovi z Olšovce na Přerovsku zabíjejí prase každý rok. Pomáhat přijíždí příbuzní i kamarádi. Celý den jsou na nohou, práce je totiž víc než dost. Všichni jsou k ruce řezníkovi, který rozdává úkoly. Hodně se ochutnává, dobrá nálada stoupá s množstvím vypitého piva a slivovice. Je třeba neutralizovat chutě a také se zahřát, shodují se přítomní.

V letní kuchyni jsou mísy plné nadrobno nakrájené cibule, oloupaného česneku a uvařených krup. A taky umyté zavařovací sklenice a hrnce. Marta Pavelková si vše připravila den dopředu. Její manžel, řezník Jaroslav Pavelka kontroluje jateční porážecí pistol, chystá náboje. Přivolává vnoučata, aby se rozloučila s pašíkem. Přichází chvíle, kdy slabší povahy odbíhají.

Třísetkilové prase brzy leží na zemi, Jaroslav je odkrvuje, odřezává hlavu. Ostatní čuníka polévají vařící vodou a tzv. zvonkem odstraňují z  kůže štětiny. Pak prase zavěsí na trojnožku a řezník je takzvaně vykulí. „Střeva se musí pořádně oprat, budeme je potřebovat,“ rozdává úkoly. A začíná porcování.

Další práce už pokračují v garáži. Uprostřed je obrovský stůl, po stranách kotle na vaření masa a taky kutr, takový větší robot na mletí masa. To teď všichni krájejí, třídí, z libového odřezávají tučné. Řezník ví přesně, jak který kousek využít. Mezitím paní domácí připravila první svačinu. Všichni se sejdou v obyváku a pochutnávají si na čerstvě uvařeném mozečku a napečených buchtách. Zapíjí se slivovicí, ženy dávají přednost bylinnému likéru.

Po krátké pauze se všichni vracejí k rozdělané práci. Poslechněte si, jak se vyrábí domácí jitrnice či klobásky nebo co se u Pavelků vaří o zabijačce k obědu.