Případů lymeské boreliózy v Česku přibývá, letos je jich nejvíc od roku 2014. Zvýšení hlásí i Olomoucký kraj
V Česku letos na jaře výrazně vzrostl počet případů lymeské boreliózy. Do konce dubna lékaři evidovali 547 nakažených, zatímco ve stejném období loňského roku jich bylo 505. Jde tak o nejvyšší číslo od roku 2014. Zvýšený počet nemocných hlásí také Olomoucký kraj – tam hygienici za první čtyři měsíce letošního roku zaznamenali 101 případů, oproti loňským 59.
Lymeskou boreliózu přenášejí infikovaná klíšťata. U některých pacientů může mít onemocnění dlouhodobé následky. Své zkušenosti popsal pan Martin, kterému nemoc diagnostikovali už v roce 1995.
Doživotní třes v rukou
„Měl jsem 12 let, bylo to v létě a zprvu jsem vůbec nic nevnímal. Později jsem začínal slábnout a nezvládal jsem základní věci. Začalo to chabou chůzí, a když jsem nedokázal zvednout hrnek s čajem, protože mi klouzal v ruce, tak jsme šli za lékaři,“ vzpomíná Martin.
Po sérii vyšetření ho neurolog poslal do nemocnice. „Tam mě léčili, podávali mi různé léky, ale stále nic nevěděli. Až po nějakých čtyřech týdnech zjistili, že je to lymeská borelióza. V nemocnici jsem byl zhruba 8 až 10 týdnů a od té doby už mám třes v rukou,“ dodává.
Vždycky to jsou zalesněná místa, kde se střídají remízky s volným prostranstvím.
Libor Mazánek z krajské hygienické stanice v Olomouci
Na šíření klíšťat má vliv prostředí, ve kterém se pohybují. „Vždycky to jsou zalesněná místa, kde se střídají remízky s volným prostranstvím, kde se zdržuje zvěř anebo větší savci. A samozřejmě musí tam být i hlodavci,“ vysvětluje Libor Mazánek z krajské hygienické stanice v Olomouci.
„Proto tam musí být i vysoká tráva, protože ta poskytuje hlodavcům potravu – semena – a v těch místech, kde se zvířata zdržují, tam ty klíšťata většinou odpadávají, v půdě se vyvíjí do dalšího stádia a pak tam číhají,“ dodává.
Jak klíště bezpečně odstranit?
Mazánek upozorňuje, že přisáté klíště je třeba odstranit co nejrychleji. „Klíště je nejlepší odstranit pomocí pinzety nebo jemným vikláním – ideálně se ho nedotýkat přímo rukama. Pokud ho odstraníte včas, ještě předtím než se zacementuje, bývá to poměrně snadné. Následně je důležité znovu místo důkladně dezinfikovat,“ radí Mazánek .
Lidé by si po návratu z přírody měli vždy zkontrolovat kůži – a to i na hůře viditelných místech. Včasná prevence je podle odborníků klíčová.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prach, střepy, spoušť. Lidem na Ukrajině pomáhají po ruských útocích české organizace zasklívat okna
-
Český chovatel vyváží tisíce zvířat do tajemného zařízení v Indii. Úřady nemají jasno, co se s nimi děje
-
Politici versus Bart Simpson. Česko vymýšlí, kam pošle miliardy na řešení dopravní chudoby
-
Když vstoupila na kurt, měla určitý respekt, hodnotí kariéru Kvitové bývalá parťačka Sestini Hlaváčková