Připomínku velkých činů najdete v Muzeu Moravských bratří v Suchdole nad Odrou
Víte, kde je v současné době nejvíc věřících, kteří se hlásí k církvi Moravských bratří? Odpověď vás možná překvapí, jde o Tanzánii. Ovšem tak daleko za duchovními pokračovateli Komenského Jednoty bratrské putovat nemusíte. Stačí, když se zastavíte v Suchdole nad Odrou v Moravskoslezském kraji.
Z tohoto místa často odcházeli muži z církve Moravských bratří na misijní cesty do světa šířit křesťanství, mír a vzdělanost. Nezřídka se dostali do velmi exotických míst, kde získali na svou stranu domorodce třeba tím, že je naučili nové řemeslo nebo učili jejich děti.
Jen ze Suchdola nad Odrou pocházelo 61 misionářů. Což je opravdu světový unikát, na který jsou členové z historicko-vlastivědného spolku Moravian zvláště hrdí. S příběhy jednotlivých misionářů i celé církve se můžete seznámit v suchdolském Muzeu Moravských bratří.
Muzeum díky dvěma nadšencům
Pokud si myslíte, že je to příliš nudné a těžké téma, jste na omylu. Ujali se ho totiž dva nadšenci, pro které je odkaz Moravských bratří stále živý a zajímavý. Daniel Říčan a Zdeněk Valchář uvažovali o vybudování muzea už od 90. let minulého století, kdy do Suchdola přijížděli cizinci pátrat po odkazu svých předků či duchovních učitelů. Ptali se a chtěli také něco vidět.
První expozice vznikla v roce 1992 v místním evangelickém kostele. Na chvíli získali prostor i v místním muzeu, ale už roku 2001 se muzeum stěhovalo do nově upraveného selského stavení v centru obce.
Zajímavostí je, že právě tady začíná Stezka exulantů. Vede až do saského Hernhutu, do kterého v minulosti odešlo ze Suchdola a okolí na pět set tajných evangelíků. Stezka je dlouhá 350 kilometrů a ti nejzdatnější ji zdolali za 11 dnů. O její obtížnosti se přesvědčili i nadšenci ze spolku Moravian na vlastní kůži v květnu 2000, kdy celou trasu sami absolvovali pěšky.
Kromě historických faktů se v Muzeu Moravských bratří dozvíte mimo jiné i to, proč Eskymáci považovali misionáře za půl muže, jak naučil řezník z Moravy uchovávat Hotentoty maso na horší časy, anebo že inspirací pro postavu Posledního Mohykána od Karla Maye byl také jeden z Moravských bratří přímo ze Suchdola nad Odrou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
PŘEHLED KRAJŮ: Voda se z horních toků přesouvá do nižších poloh. Jaká je situace ve vašem regionu?
-
Čtyři dobrovolné hasiče zachraňoval vrtulník. Na zaplavené silnici se s nimi převrátila tatra
-
Ostrava dopravně kolabuje. V pondělí to bude opravdu nejkritičtější, říká primátor Dohnal
-
Bez vody, elektřiny, signálu i dopravního spojení. ‚Je to u nás krize,‘ říká starostka Kobylé nad Vidnávkou