Problémy s krční páteří mají i děti. Dejte pozor na to, jak používají telefony a tablety

4. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anita Můčková

Mnoho dětí často bolí hlava a špatně se jim usíná. Podle fyzioterapeutky Anity Můčkové to způsobuje mnohahodinové sledování videí a hraní her ve špatné poloze, s předkloněnou hlavou.

Na páteř je potřeba se dívat jako na jeden velký celek, jehož součástí jsou pánev, dolní končetiny i chodidla. „Často třeba jen zborcená klenba na noze, která způsobí třeba nestejnou symetrii v pánvi, může za bolesti zad,“ vysvětluje Anita Můčková.

Fyzioterapie je široký pojem, neobsahuje jen cvičení. Zahrnuje i měkké techniky, mobilizace, fyzikální terapii a taky prostředky, které vedou i k výchově pacienta, jak by se měl každodenně pohybovat a minimalizovat své problémy.

Každý fyzioterapeut si dělá kineziologický rozbor - vyšetření pacienta, kdy hledá drobné asymetrie v pohybovém aparátu, zjišťuje, kde je největší problém. „Musíme vyšetřit pánev i kyčle,“ zdůrazňuje Anita Můčková, která se vždy ptá na stresové zatížení člověka. „Zvýšené napětí vede k tomu, že naše svalové skupiny se stáhnou a my cítíme určitý diskomfort.“

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...