Profesor Karel Lemr: Za mým zájmem o chemii stojí ohňostroj
Hanušovu medaili, nejvyšší ocenění České společnosti chemické za výsledky vědecké práce v chemických oborech, obdržel za rok 2017 profesor Karel Lemr z Olomouce.
„Bylo to pro mě velké překvapení, protože k tomu došlo u příležitosti konference Advances in Chromatography and Electrophoresis – Chiranal, kterou jsme pořádali. Dostat ocenění od České společnosti chemické, která má dlouholetou tradici a kterou prošla celá řada zajímavých osobností, je potěšující,″ říká profesor.
Karel Lemr pracuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého od roku 1993, v současné době je vedoucím Katedry analytické chemie, proděkanem pro vědu a výzkum a vede jeden z výzkumných programů Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.
„Chemie je krásná, zaujala mě už v dětství, když jsme s kamarády zkoušeli vyrobit ohňostroj. Zajímalo mě, proč vidíme to, co vidíme, a postupně, jak jsem dospíval, jsem se dostal až k analytické chemii,″ vzpomíná profesor Karel Lemr.
Jak se dá analytická chemie využít v běžném životě, ale i v kriminalistice, o projektu Arteca, který propojí chemiky, fyziky a historiky umění při analýze a záchraně uměleckých děl, a také o hokeji, který Karel Lemr rád hraje, si můžete poslechnout v našem rozhovoru.
Více z pořadu
Věda na sítích

E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...