Profesor Karel Lemr: Za mým zájmem o chemii stojí ohňostroj
Hanušovu medaili, nejvyšší ocenění České společnosti chemické za výsledky vědecké práce v chemických oborech, obdržel za rok 2017 profesor Karel Lemr z Olomouce.
„Bylo to pro mě velké překvapení, protože k tomu došlo u příležitosti konference Advances in Chromatography and Electrophoresis – Chiranal, kterou jsme pořádali. Dostat ocenění od České společnosti chemické, která má dlouholetou tradici a kterou prošla celá řada zajímavých osobností, je potěšující,″ říká profesor.
Karel Lemr pracuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého od roku 1993, v současné době je vedoucím Katedry analytické chemie, proděkanem pro vědu a výzkum a vede jeden z výzkumných programů Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.
„Chemie je krásná, zaujala mě už v dětství, když jsme s kamarády zkoušeli vyrobit ohňostroj. Zajímalo mě, proč vidíme to, co vidíme, a postupně, jak jsem dospíval, jsem se dostal až k analytické chemii,″ vzpomíná profesor Karel Lemr.
Jak se dá analytická chemie využít v běžném životě, ale i v kriminalistice, o projektu Arteca, který propojí chemiky, fyziky a historiky umění při analýze a záchraně uměleckých děl, a také o hokeji, který Karel Lemr rád hraje, si můžete poslechnout v našem rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.