Naučte děti chovat zvířata, pak je budou chránit i v přírodě, říká přírodovědec a chovatel Jaromír Vachutka
Ekologie a chovatelství jdou ruku v ruce. Když se dítě naučí zvířata chovat a starat se o ně v domácím prostředí, bude se snažit je chránit i v přírodě. To si myslí Jaromír Vachutka, přírodovědec, pedagog, chovatel.
Tento několikanásobný mistr Česka i Evropy v chovu exotických opeřenců, bronzový z mistrovství světa v Portugalsku v tzv. kolekcích ptáků je také přes 20 let členem redakční rady časopisu Nová Exota.
Pro školy základní, mateřské, ale i pro domovy seniorů vytvořil vzdělávací programy, při kterých nabere do auta až třicet šest různých opeřenců, k tomu přibere videonahrávky ze života ptactva a další didaktické pomůcky a vyráží mezi malé i dospělé, kteří jeho poutavé vyprávění a možnost pohladit si třeba papouška a nechat si jej posadit na ruku kvitují s nadšením.
Jakou budoucnost má chovatelství u nás? Proč je důležité pro záchranu mnoha živočišných druhů ve volné přírodě? Proč mají vzdělávací programy se zvířaty i terapeutický účinek? A jakou roli ve vztahu dětí k přírodě a zvířatům hrají nadšení dědečkové?
Poslechněte si rozhovor s Hostem ve studiu Jaromírem Vachutkou.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka