Olomoucký vědec Ondřej Novák získal prestižní grant. Výzkum má pomoct zvýšit výnosy v zemědělství
Obnosem 10 milionů eur (v přepočtu přibližně 250 milionů korun) byl v kategorii Synergy Grants podpořen projekt STARMORPH zaměřený na výzkum role rostlinného hormonu auxinu při růstu a tvarování rostlin.
V rámci výzkumu budou vědci zkoumat vliv hormonu auxinu při růstu a tvarování rostlin. Projekt poběží šest let a podílet se něm budou i vědci z jiných univerzit v Evropě. Kromě olomouckého Ondřeje Nováka tak půjde o Stéphanii Robert z vysoké školy ve švédské Uppsale, Jürgena Kleine-Vehna z Německa a Alexandra Jonese z britské univerzity v Cambridge.
A proč je tým mezinárodní a interdisciplinární? Jak říká profesor Ondřej Novák: „Náš tým má výjimečné složení proto, aby popsal složitosti morfogeneze rostlin tak, jak se to dosud nikomu nepodařilo. Získané informace mohou být v budoucnu využity třeba pro zvýšení výnosu zemědělských plodin.“
Jak vědci pracují pro budoucnost zemědělství? Proč je cestou ke zdraví čip a genetická mapa? Jak se z nechtěné chemie stala vášeň? A proč uznávaný pedagog odbourává trému hudbou? Poslechněte si kompletní rozhovor.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.