Kolik bude mít rostlina listů, jaké květy a kořenový systém? To ovlivňují hormony

30. leden 2022

Přes bakterii přenesou pozměněný gen do huseníčku rolního a kytku pak zkoumají. Ve sklenících sledují obilí a mák, v prosklených květináčích vidí růst kořenů.

Cesty proteinů v buňce pozorují konfokálním mikroskopem. Hmotnostním spektrometrem měří hmotnost molekul a určují kolik látky se ve vzorku nachází.

Hormony určují nejen růst, reakci na proměny prostředí, prostřednictvím těchto látek také rostliny komunikují mezi sebou. Poznatky z laboratoři je možné využít třeba v zemědělství, v medicíně a v kosmetice.

Laboratoř růstových regulátorů – společné pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci a Akademie věd České republiky – působí v Olomouci už 25 let. Za tu dobu se rozrostla nejen personálně, ale výzkum urychlily a prohloubily technické možnosti.

Chcete-li nahlédnout do výzkumných pracovišť a setkat se s odborníky, kteří tu působí, poslechněte si naši rozhlasovou reportáž.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.