Proměny olomouckého orloje
Olomoucký orloj už stovky let v zašpičatělém výklenku radnice ukazuje běžící čas a pohyby nebeských těles. Na jeho fasádě se měnily tváře panovníků, symboly a ornamenty.
Zeď, za níž se skrýval obdivuhodný stroj, odrážela to, co zrovna hýbalo dějinami města a myslí Olomoučanů. Ani hudební repertoár, který automat provozoval, nezůstával stejný.
Mechanické figurky barokních andílků ťukaly do zvonečků, busty římských imperátorů připomínaly bájné zakladatele města. Pohybovaly se figury řemeslníků a hudebníků i mnich s růžencem.
Náměty pocházely nejen z legend křesťanských a antických, objevil se tu král Ječmínek a jedno dochované sousoší ukazuje i bájný příběh že života Rudolfa Habsburského.
Kdy se rozběhly ručičky ciferníků toho obdivovaného stroje, není známo. První písemná zmínka je datována rokem 1519.
Máte-li chuť, postůjte před současným orlojem, slavnostně odhaleným v květnu roku 1955 a prohlédněte si také výzdobu z dob baroka a romantismu i astroláb z 16. století. Našimi průvodci rozhlasovou reportáží jsou historikové Radim Himmler z Muzea Komenského v Přerově a Martin Zdražil z Vlastivědného muzea v Olomouci.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.