Průmyslové Muzeum císaře Františka Josefa a Vlastenecký spolek muzejní vznikly v Olomouci před 140 lety

Kořeny olomouckého muzejnictví: Průmyslové Muzeum císaře Františka Josefa a Vlastenecký spolek
V roce 2023 si připomínáme výročí spojená s Olomouckým muzejnictvím. V druhé polovině devatenáctého století ve městě vznikla jedna česká a jedna německá instituce. Olomoucké sběratelství má ale hlubší tradici.
Kupříkladu základy sbírek Arcidiecézního muzea sahají do sedmnáctého století k biskupu Castelcornovi a ještě hlouběji do minulosti k jeho předchůdcům. První veřejné muzeum ve městě je zase zřejmě spojeno se sbírkami univerzitními.
My se však vrátíme hlavně ke dvěma zcela odlišným institucím založeným v letech 1873 a 1883. Vlastenecký spolek muzejní, na který navázala dodnes působící Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci, byl významný pro celou Moravu. Nová kniha se snaží představit jej pohledem kritickým, ale formou populární a výpravnou.
Kniha o Průmyslovém muzeu císaře Františka Josefa, které vzniklo v Olomouci o deset let dříve a působilo do roku 1924 je zatím v plánu, ale na výstavu je možné se vypravit do Vlastivědného muzea v Olomouci. Prohlédnout si na ní můžete podivnou židli z krouceného dřeva, sofistikované hodiny, staré kovářské práce, historické zbraně, povlak na polštář ze 17. století a další exponáty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka