První křížovku otiskl Sborník hádanek Zlaté Prahy už v roce 1899
Kandidátů na vynálezce křížovky je hned několik. Nejčastěji se uvádí Arthur Wynne. Jeho první křížovku uveřejnily 21. prosince 1913 newyorské noviny. Ovšem světové prvenství po právu patří bystré dámě z Prahy-Modřan.
Jmenovala se Mlada Antošová, byla učitelkou a také redaktorkou hádankářské rubriky v časopisu pro ženy Vesna. Její první křížovku otiskl Sborník hádanek Zlaté Prahy už v roce 1899.
Antošová doslova uvádí: „Já zavedla jsem po způsobu francouzském čtvercovku se slovy rovně a svisle nestejnými.“ Přestože neměla charakteristickou mřížku, jak ji známe dnes, o pravou křížovku se jednalo. Výrazy se křižovaly ve dvou směrech a řešily se podle legendy. Paní Antošová ji nazvala „Čapka z písmen“.
Slovo „křížovka“ se v češtině zabydlelo až po roce v roce 1903. V časopise Besedy Lidu ho pro svou hádanku použil F. X. Růžek. Křížovky si u nás rychle získaly velkou oblibu. Od ledna 1925 vycházely v Lidových novinách, ve stejném roce vznikl také křížovkářský časopis a v roce 1968 byl založen Svaz českých hádankářů a křížovkářů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.