Putování za moravskou písní

Hudebně-slovesný pořad, který netradičně mapuje moravský hudební folklór

Hudební ukázky jsou nejen "klasické" - v tradičním lidovém podání - ale zní nahrávky napříč hudebními žánry, včetně proudu world music, klasické hudby, jazzu či v rockovém podání.

Koncepce Putování za moravskou písní je založena na konfrontaci rozličných textových a nápěvových variant moravských lidových písní, jakož i jejich interpretací či aranží, počínaje terénními písňovými sběry v podání cimbálových muzik (Hradišťan, Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče, Cimbálová muzika Danaj aj.) přes folk, rock či etno (jak je uplatňují hudební skupiny Čechomor, Moberg, písničkář Jaroslav Hutka a řada dalších) až k moravským lidovým inspiracím v dílech hudebních skladatelů (zejména Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů nebo Emila Viklického).

Blanka Mazalová

Posluchači se v pořadu Putování za moravskou písní dozví vše o důležité o původu (rodném listu) písně, autoři si všímají také dalších reálií, které se v písních objevují, včetně lidové poetiky. Tématicky autoři procházejí známé moravské balady, písně milostné, písně o vínu, vojenské či zbojnické.

Připravují: prof. Jiří Fiala a Blanka Mazalová

Jiří Fiala

Historie pořadu:
Pořad Putování za moravskou písní se na vlnách Českého rozhlasu Olomouc pravidelně objevuje od roku 2001. A u posluchačů si našlo, možná právě díky netradičnímu mapování moravského folkloru, spoustu nadšených posluchačů.

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu.

Své dotazy, náměty, připomínky a tipy posílejte na adresu: blanka.mazalova@ol.rozhlas.cz

Spustit audio