Rok 2016 bude pro Olomoucký kraj rokem sportovišť

Olomoucký kraj letos podpoří sportovní projekty. V regionu by mohla vzniknout až desítka velkých sportovních center za téměř 300 milionů korun.

V osmitisícovém Lipníku nad Bečvou by měla vyrůst moderní sportovní hala za více než 80 milionů korun.

„Hala bude víceúčelová pro všechny sálové sporty. Plánujeme tam také horolezeckou stěnu. Její výstavba by měla být ukončena v roce 2017. Bude postavena v lokalitě sportovního areálu, kde doplní všechna ostatní sportovní zařízení našeho města,“ plánuje starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl z Unie pro Lipník.

Další sportovní halu pak chtějí v Jeseníku, Hustopečích nad Bečvou nebo Pňovicích. Láká je, že ministerstvo školství může uhradit až 80 procent jejich nákladů. Krajští radní proto chtějí jednotlivé žadatele maximálně podpořit.

„V případě, že žadatel uspěje na ministerstvu školství, tak s ním budeme jednat o možnostech a výši spolupráce i výši finančních prostředků. Pro ně je to výhodné, protože když jim tento příslib dáme, tak při podání žádosti se jim zvýší bodové hodnocení zhruba o pět bodů,“ říká sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Důvodů proč stavbu sportovišť podpořit je hned několik

Rozbořilův stranický kolega a náměstek Michael Fischer to vnímá jako vhodnou protidrogovou prevenci: „Cokoliv, co uděláme pro volnočasové aktivity mládeže v jakémkoliv spektru, je nesmírně užitečné a vidím to, jako dobře vynaložené finanční prostředky.“

Sportoviště se na Olomoucku budovala taky loni. Tou největší investicí byla rekonstrukce Androva stadionu v Olomouci za 80 milionů korun. Konalo se tu totiž mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do jednadvaceti let.