Rozhledna Miloňová ve Velkých Karlovicích nabízí výhled na Javorníky i Vsetínské vrchy
Na vrchu Miloňová ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku ve Zlínském kraji vyrostla v roce 2012 v nadmořské výšce 846 metrů dřevěná rozhledna. Z výšky dalších dvaceti metrů nad zemí se můžete kochat výhledem na Javorníky, Vsetínské vrchy, část Beskyd a za dobré viditelnosti i na Hrubý Jeseník. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Rozhledna Miloňová vzešla z autorské dílny architekta Antonína Závady, který také projektoval Jurčkovičovu rozhlednu v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm. Stavba je vysoká dvacet čtyři metrů, nejvyšší vyhlídková plošina je ve dvaceti metrech.
A jak se k rozhledně dostanete? Variant je několik. Jedna z možných cest vede z údolí Léskové po zeleném okruhu nebo po Fotostezce Valachy až k rozhledně. Další cesta je vhodná pro kola a kočárky. Vychází také z údolí Léskové a pokračuje po zeleném okruhu na rozcestí. Na vrcholu sjezdovky je ale třeba zelený okruh opustit a vydat se po lesní cestě Škaredica směrem na údolí Miloňov. Po přibližně třech kilometrech následuje odbočka k rozhledně.
Miloňová ale není jedinou rozhlednou v okolí. Za pozornost určitě stojí i Súkenická, zvaná také Čatrak. To podle vrchu, na kterém stojí. Nabízí krásný výhled na Beskydy, hřeben Javorníků, Malou a Velkou Fatru a za příznivé viditelnosti dokonce i na Tatry.
Třetí je rozhledna Ztracenec postavená v roce 2008 na česko-slovenské hranici na hřebeni Javorníků. Dominantou místa je památník odboje z druhé světové války ve tvaru tří křížů - na počest tří vojáků, kteří 3. května 1945 padli při osvobozování Velkých Karlovic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.