Samolepka, která nese kus historie. Den otevřených dveří nabídne i komentovanou procházku za uměním

17. květen 2024 09:53

V sobotu se otevřou dveře Českého rozhlasu Olomouc v Pavelčákově ulici, kde rádi přivítáme zájemce o naše vysílání a o to prohlédnout si naši rozhlasovou budovu. Kromě toho se zájemci mohou připojit ke speciální procházce, kterou pořádá galerista David Voda a která povede od budovy Českého rozhlasu Olomouc do Rub gallery na výstavu Slavoj Kovařík fade out.

„Výstava je autorským projektem Jakuba Kovaříka. Takto vnuká slavného olomouckého malíře, konceptuálního umělce a grafického designera. Jakub Kovařík po smrti svého dědečka získal některé dokumenty a začal se intenzivně zajímat myšlenkovým dědictvím svého dědečka, kterého znal jako dítě,“ popisuje galerista David Voda.

David Voda

Jakuba Kovaříka velmi zaujala událost, která se odehrála v roce 1959, tedy v době tuhé stalinizace, kdy Slavoj Kovařík, který nebyl členem Svazu československých výtvarných umělců, neměl možnost vystavovat.

„A tak se domluvil se svým přítelem, který byl ředitelem v tehdejším domě nábytku (současná budova Českého rozhlasu Olomouc, pozn. red.). Do vitríny umístili velký obraz ‚Lom‘, který dnes vlastní olomoucké muzeum umění a který představuje jakýsi zlom v poválečné olomoucké malbě,“ dodává Voda.

Obraz ‚Lom‘ představuje jakýsi zlom v poválečné olomoucké malbě.

David Voda, galerista

Obraz po několika desítkách let je na stejném místě k vidění znovu. Lépe řečena jeho napodobenina v podobě speciální samolepky. Právě odtud bude v sobotu od 14 hodin začínat komentovaná prohlídka, během které se příchozí dozví podrobnosti nejen o obrazu, ale o celé tvorbě Slavoje Kovaříka.

„Od samolepky se půjde přes Ztracenou ulici, kde měl Slavoj Kovařík svůj ateliér, půjde se kolem Moravského divadla, kde dlouho působil jako malíř kulis a scénograf, a dojdeme do Komenského ulice do sídla Rub gallery, kde to zakončíme s Jakubem Kovaříkem komentovanou prohlídkou,“ zve Voda.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

autoři: Petra Ševců , dja
Spustit audio