Samsonova kašna v Českých Budějovicích měla sloužit k rozvodu vody do postranních ulic města
Samsonova kašna uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je díky průměru 17 metrů největší kašnou v Česku a jednou z největších ve střední Evropě.
Autorem návrhu této barokní fontány byl jindřichohradecký jezuita František Baugut. Původně na jejím místě stával pranýř.
Byla postavena ve 20. letech 18. století při dokončování obnovy Českých Budějovic po 30leté válce a měla sloužit k rozvodu vody do postranních ulic města. Velkou mušli, na které stojí socha Samsona, nechali vytesat v kamenolomu poblíž Besednice u Trhových Svinů. Byla tak velká, že ji dělníci nemohli zprvu ani do Budějovic dopravit. Museli dokonce nechat rozšířit tehdejší Vídeňskou bránu. Vezlo ji celkem 62 koní. Po osazení hleděl Samson směrem ku Praze.
Kašna byla zásobována vodou z Vltavy. Kvůli vodovodní síti, jejíž součástí se kašna stala, byla tehdy postavena u jejích břehů také Vodárenská věž. Svému praktickému poslání sloužila kašna velmi dlouho, a to i v zimních obdobích, kdy byla přikrývána, aby voda nezamrzala ani při velmi nízkých teplotách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.