Škola v Drahotuších má konečně novou tělocvičnu. Stála 85 milionů, má zelenou střechu a využívat ji bude i veřejnost

20. říjen 2023 12:24

Školáci v hranické místní části Drahotuše se dočkali nové tělocvičny za 85 milionů korun. V pátek dopoledne slavnostně zahájila provoz. Samospráva tak splácí dluh hned několika generacím. Vhodné kryté sportoviště totiž škola nikdy neměla a děti hodiny tělocviku vždy absolvovaly v jedné z tříd v přízemí.

Více než stoletá tělocvična už dávno nesplňovala vhodné parametry pro hodiny tělesné výchovy. „Kdysi to asi vyhovovalo, možná byly jiné normy, nebo jinak urostlí žáci a žákyně,“ pousmála se ředitelka školy Dagmar Pospíšilová.

Vstupní „krček“ stylizovaný do atletické dráhy

Teď už je situaci konečně jiná. „Krčkem“, který je stylizovaný do podoby atletické dráhy, mohou žáci projít přímo do zbrusu nové haly. „Jsme za něj rádi. V opačném případě by se děti neustále musely převlékat a čas v tělocvičně by nevyužily smysluplně,“ uvedla Pospíšilová.

Hala je vyladěná do červeno-šedé barvy, disponuje tribunou a uprostřed palubovky je znak školy. „Jsme na to pyšní,“ těší ředitelku.

Město halu zaplatilo ze svého. Bez dotace a úvěru

Vybudování tělocvičny stálo 85 milionů korun. Celou částku zaplatilo město bez dotací a úvěrů. „Je to obrovská částka, ale rozhodli jsme se, že už nebudeme čekat dalších 20 nebo 15 let, protože nebyly ani žádné náznaky, že by měla být nějaká vhodná dotace vypsána. Takže jsme se rozhodli, že už to postavíme za svoje peníze,“ řekl starosta Daniel Vitonský z hnutí ANO.

Zajímavé je, že nová hala má tzv. zelenou střechu. „V hranicích je první svého druhu a doufám, že nebude poslední. Není to jediná věc, která je tady tzv. environmentální. Máme tady i nádrže na zachycování dešťové vody, která je potom používána na splachování,“ popsal Vitonský.

Nová tělocvična bude sloužit nejen školákům, ale odpoledne a večer i veřejnosti. 

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související