Skupina DIV I DED oslavila shoegaze a poprvé živě zahrála Kinky Love

Veronika Janošková

Shoegaze je hudební styl, který byl velmi populární na přelomu 80. a 90. let minulého století, v poslední době se k němu ale začala hlásit celá řada mladých kapel, mezi nimi i frýdeckomístečtí DIV I DED.

Kouzlo své hudby naplno předvedli v rámci Koncertních střed Českého rozhlasu Olomouc.

Stojany ovinuté vánočními žárovičkami, bezbřehost vyjádření hudebních nápadů a z pod vrstvami zkreslených linek nástrojů s dominujícími kytarovými party deroucí se ven výrazně melodický zpěv, o tom všem je shoegaze a také koncert DIV I DED.

Mozkem kapely je kytarista Filip Helštýn, který nahrál samply, bez nichž by to (pokud nechcete mít další tři kytaristy a nějakého klávesáka) prostě nešlo.

Rytmika vše vede správným směrem a zpěv Veroniky Janoškové se s tím zdánlivým hlukem dokonale mazlí.

Při vystoupení zněly písně pro chystané druhé album, také z debutu Born To Sleep, který získal nominaci na Ceny Vinyla, a nechyběla písnička Sometimes, pocta praotcům stylu Cocteau Twins, byť by jimi klidně mohli být i ranní Pink Floyd se Sydem Barrettem.

Vůbec poprvé DIV I DED jako přídavek zahráli Kinky Love, kterou natočili pro kompilaci coverů světem podceňovaných Pale Saints. Záznam celého koncertu z Velkého studia ČRo Olomouc můžete shlédnout na Youtube.